Astronomiczne wzrosty cen drewna. Skrzyniopalety będą jeszcze droższe?

Autor: PP, sadyogrody.pl / PAP 11 września 2021 10:03

Astronomiczne wzrosty cen drewna. Skrzyniopalety będą jeszcze droższe? Rosną ceny drewna; fot. unsplash.com

Ceny drewna rosną w astronomicznym tempie - niektóre jego gatunki są o kilkaset procent droższe niż rok temu. To wpłynie na kolejne podwyżki opakowań na owoce i warzywa, w tym skrzyniopalet.

Ceny sosny mocno wzrosły

Ceny sosny W_Standard na portalu e-drewno wzrosły w sierpniu o 21,9 proc. mdm do 646 zł/m sześc. - podał portal w komunikacie. Według analityków tego typu drewno stanowi najwięcej w strukturze zakupowej przedsiębiorstw.
 
Jak podaje portal, we wrześniu ubiegłego roku ceny tego typu drewna wynosiły 219 zł/m sześc. Oznacza to, że cena drewna rdr wzrosła o 294,97 proc.
 
Na sierpniowej aukcji zakontraktowano 2,390 tys. m sześc. tego typu drewna.

Skrzyniopalety - ceny i popyt

Jeszcze w ubiegłym sezonie można było kupić standardowe skrzyniopalety na jabłka po 90 zł netto za sztukę. W zimie oferty producentów opiewały już na około 100 zł. Ale to co dzieje się teraz to istne szaleństwo! W sierpniu za nowe skrzynie na jabłka trzeba było zapłacić 145-170 zł netto.

Producenci tłumaczą wyższe ceny rosnącymi kosztami produkcji. Drożeje nie tylko drewno, ale i stal, co przekłada się na nawet 50-proc. skok kosztów zakupów choćby gwoździ, śrub, nakrętek i okuć do produkcji skrzyniopalet.

Swoje dołożyła galopująca inflacja, podwyżka płacy minimalnej czy rosnące ceny energii i paliw, które przekładają się także transport. 

Właściwie wszystko - oprócz owoców - podrożało w ciągu ostatnich miesięcy.

Skrzyniopalety - dodaj ofertę na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI