×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ardanowski podpisał w Brukseli deklarację ws. cyfryzacji w rolnictwie

Autor: PAP 10 kwietnia 2019 10:04

Ardanowski podpisał w Brukseli deklarację ws. cyfryzacji w rolnictwie fot.PTWP

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podpisał we wtorek w Brukseli wraz z innymi ministrami krajów UE deklarację o współpracy w cyfryzacji sektora rolnictwa i obszarów wiejskich w UE. "To szansa dla polskich rolników" - powiedział PAP.

W deklaracji wskazuje się, że technologie cyfrowe mogą być wsparciem w rozwiązywaniu wyzwań gospodarczych, społecznych, klimatycznych i środowiskowych, przed którymi stoi sektor rolno-spożywczy UE i obszary wiejskie.

"Wykorzystanie technik cyfryzacji może być dla polskiego rolnictwa bardzo potrzebne, nawet może zbawienne w rozwiązywaniu problemów, z którymi się zmagamy. Trzeba patrzeć na strukturę polskiego rolnictwa. To 1 mln 350 tys. gospodarstw, miliony działek gruntowych, duża produkcja zwierzęca, prowadzenie rozległych baz danych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - powiedział w rozmowie z PAP.

Dlatego - jego zdaniem - technologie cyfrowe mogą być w Polsce wsparciem dla sektora. Korzyści, jak mówił, może odnieść rolnictwo precyzyjne, czyli komputerowe zarządzanie gospodarstwem rolnym. Technologie mogą się też jego zdaniem przyczynić do ograniczenia ilości chemii i negatywnego oddziaływania na środowisko.

Podczas konferencji towarzyszącej podpisaniu deklaracji Ardanowski podniósł wątek rywalizacji na poziomie globalnym jakością żywności, a nie jej ilością. "Nie wygramy z największymi producentami świata. Jeżeli mamy postawić na żywność wysokiej jakości, to ona musi być rozpoznawalna, musi być wiarygodna" - mówił. Jako przykład takiej wiarygodności podał pilotażowy program znakowania bydła mięsnego poprzez chipy wszczepiane cielętom. "Po to, aby przez całe życie były monitorowane i istniała pełna wiedza o historia życia zwierzęcia" - wyjaśnił. To - jak podkreślił - zagwarantuje, że konsumenci będą mieli pewność co do jakości żywności.

Ardanowski zaznaczył jednocześnie, że z cyfryzacji w rolnictwie nie można "stworzyć bożka". "Nie może być tak, że to jest paradygmat. (...) Ma to służyć rozwiązywaniu praktycznych problemów, a nie może być celem samym w sobie. Stawiam więc na praktyczne wykorzystanie technologii cyfrowych dla rozwiązywania problemów i odnoszenia korzyści gospodarczych przez rolników" - mówił.

Jak dodał, trzeba też pamiętać, że wieś i rolnictwo nie podniosą ciężarów cyfryzacji samodzielnie. "Dlatego rolą państwa, ale też Unii Europejskiej, zarówno wspólnej polityki rolnej w nowej perspektywie finansowej, a może nawet w większym stopniu polityki spójności, jest sfinansowanie infrastruktury cyfrowej" - powiedział.

Kwestią, o której trzeba pamiętać, będzie też - jak mówił - ochrona danych wrażliwych dotyczących rolników. "Dane rolników nie mogą stać się dostępne dla firm, które żyją z rolnictwa. Rolnik ma prawo korzystać z rozległych baz danych, by podejmować decyzje, ale jego dane dla tych, którzy chcieliby z nich korzystać w sposób komercyjny, powinny być zastrzeżone" - wskazał.

Dlatego, jak mówił, na technologie cyfrowe w rolnictwie nie można patrzeć tylko jako na szanse, ale też jako na wyzwania. "Jeżeli Komisja Europejska nie będzie widziała potrzeby, żeby jednak zastosować pewien handicap dla krajów na dorobku, biedniejszych z naszej części Europy, aby z tego korzystały (...) to może się okazać, że duże środki przeznaczone na cyfryzację trafią do najbogatszych krajów zachodniej Europy" - zaznaczył.

Państwa członkowskie uzgodniły w deklaracji bliższą współpracę w badaniach nad technologiami cyfrowymi w rolnictwie. Zamierzają też pracować nad stworzeniem ogólnoeuropejskiej innowacyjnej infrastruktury cyfrowej dla sektora rolno-spożywczego.

"Europejskie rolnictwo i obszary wiejskie muszą w pełni korzystać z trwającej cyfrowej transformacji naszych gospodarek i społeczeństw. Państwa członkowskie uznają znaczenie i pilną potrzebę współpracy w celu poprawy konkurencyjności sektora rolnego i dobrobytu obywateli zamieszkujących obszary wiejskie. Dzisiejsze zobowiązanie państw członkowskich do współpracy w zakresie działań, które doprowadzą do tej transformacji, jest doskonałą wiadomością. Komisja będzie wspierać i ułatwiać takie działania" - powiedział we wtorek unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

Sektor rolny UE jest jednym z głównych światowych producentów żywności oraz tworzy miliony miejsc pracy dla Europejczyków. Technologie cyfrowe, takie jak sztuczna inteligencja (AI), robotyka czy sieci 5G, mają potencjał zwiększenia wydajności gospodarstw. Zwiększone wykorzystanie technologii cyfrowych będzie miało również pozytywny wpływ na jakość życia na obszarach wiejskich i może przyciągnąć młodsze pokolenie do zakładania przedsiębiorstw rolnych i wiejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI