×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zyski rolników są bardzo niskie w porównaniu do zysków pośredników

Autor: Agrobiznes w TVP 28 listopada 2019 11:11

Zyski rolników są bardzo niskie w porównaniu do zysków pośredników fot. shutterstock

Od rolnika do pośrednika. Zyski tych pierwszych nieproporcjonalnie niskie, a tych ostatnich nieproporcjonalnie wysokie. Jak bardzo przeanalizował UOKiK – podaje Agrobiznes w TVP.

Najczęściej między rolnikiem a sklepem występuje kilku pośredników, którzy mają znaczący wpływ na ostateczną cenę kupowanych przez nas warzyw lub owoców. Zysk pośredników handlujących jabłkami waha się od 10 do 77 proc. A sklepów od 9 do 27 proc. Inspektorzy zbadali, że w niektórych przypadkach sadownik dostał zaledwie 14 proc. końcowej ceny jabłek. Zakładając, że kilogram kosztuje około 2 zł, rolnik zarobił zaledwie 0,28 zł choć to on ponosił największe koszty.

W przypadku malin producenci dostawali od 26 do 58 proc. ceny którą płacił konsument. Pośrednicy od 10 do 42 proc., a sieci handlowe od 9 do 27 proc. Podobnie było z wiśniami ale duże dysproporcje widoczne są także na rynku warzyw.

Zarobek producentów cebuli wahał się od 19 do 83 proc. ale zyski pośredników wynosiły najczęściej połowę ostatecznej stawki. Sklepy zarabiały od 7 do 35 proc. Tak samo jak za ziemniaki ale w tym przypadku udział rolników w końcowej cenie wynosił od 26 do 68 proc. a pośredników czasami od 3 do 53 proc.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI