×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZSRP interweniuje ws. eksportu jabłek do Egiptu

Autor: SadyOgrody.pl 07 grudnia 2022 14:13

ZSRP interweniuje ws. eksportu jabłek do Egiptu Egipt po raz kolejny wstrzymał zakup polskich jabłek. / fot. shutterstock

Egipt po raz kolejny wstrzymał zakup polskich jabłek. Związek Sadowników RP interweniuje w tej sprawie i prowadzi rozmowy podczas targów Food Africa w Kairze.

ZSRP interweniuje ws. eksportu jabłek do Egiptu

Egipt stał się ważnym odbiorca polskich jabłek. Trafiało tam nawet 160 tys. ton naszych owoców w sezonie. Od jakiegoś czasu zauważalne są problemy z eksportem na ten rynek. Dotyczy to wymiany funta egipskiego na dolary i euro, która została wstrzymana przez Bank Centralny. Oznacza to, że tamtejsi importerzy nie mają czym zapłacić za dostarczane polskie jabłka. 

Związek Sadowników informuje, że eksport polskich jabłek do Egiptu w listopadzie wyniósł 12401,148 ton czyli ponad 2 tys. ton mniej jabłek niż w październiku. W porównaniu do ubiegłego roku tego samego okresu jest to 13615,5 ton mniej.

Powodem tego spadku są niewątpliwie wewnętrzne kłopoty, z jakimi obecnie zmaga się Egipt, a w szczególności ograniczenia w wymianie walut. Jako Związek prowadzimy aktualnie rozmowy podczas targów Food Africa w Kairze, które mamy nadzieję przyniosą pozytywne efekty w ponownym wzroście eksportu już w niedługim czasie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI