×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Znaczny spadek eksportu mrożonych owoców i warzyw w lockdownie

Autor: Agro Nawigator/ www.sadyogrody.pl 15 września 2020 08:19

Znaczny spadek eksportu mrożonych owoców i warzyw w lockdownie Polski eksport mrożonych owoców i warzyw znacząco wyhamował w kwietniu i maju/ fot. shutterstock

W wyniku lockdownu obniżyła się wartość sprzedaży zagranicznej mrożonych owoców i warzyw. Spadki w 2q20 odnotowano głównie w przypadku sprzedaży do krajów unijnych. Produkcja mrożonych owoców w Polsce istotnie spadła w czerwcu i lipcu, bardziej niż sugerowałyby to zmiany w zbiorach owoców w Polsce – poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Z dostępnych, szczegółowych danych Eurostatu wynika, że polski eksport mrożonych owoców i warzyw znacząco wyhamował w kwietniu i maju, głównie wskutek ograniczenia sprzedaży do sektora HoReCa. Dane PONT potwierdzają, że sektor przetwórstwa owoców i warzyw był jednym z najbardziej dotkniętych pandemią, w którym sprzedaż eksportowa w 2q20 zmalała o 7,2% r/r (firmy duże).

-O ile wartość sprzedaży zagranicznej owoców mrożonych w 1q20 zanotowała wzrost o 5,6% r/r, o tyle łączna sprzedaż w kwietniu i majuzmalała o 5,5% r/r. Istotne zmiany w dynamice sprzedaży, w relacji do 1q20 odnotowano w przypadku eksportu do Niderlandów (-5,6% r/r vs +5,7% r/r w 1q20), Szwecji (-4,6% r/r vs +14,2% r/r), a także Belgii (-17,8% r/r vs +1,1% r/r). Największy spadek popytu obserwowano w przypadku mrożonych czarnych porzeczek. Ich eksport w kwietniu i maju zmalał o 9,9% r/r wobec wzrostu o 31,6% r/r w 1q20. Znacząco obniżyła się dynamika eksportu mrożonych malin (-0,6% r/r vs +19,3% r/r w 1q20), a także mrożonych wiśni (-10,6% r/r vs -3,2% r/r w 1q20) – poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Jak podają analitycy, do marca utrzymywała się także wzrostowa tendencja w eksporcie mrożonych warzyw. W 1q20 ich sprzedaż w ujęciu wartościowym zwiększyła się o 4,7% r/r, niemniej łącznie w kwietniu i maju zmalała o 16,2% r/r. Spadek nastąpił głównie w wyniku załamania sprzedaży do Niemiec – największego odbiorcy mrożonych warzyw z Polski. Eksport do tego kraju zmalał o 24,4% r/r wobec wzrostu o 10,4% r/r w 1q20. Wartość eksportu mrożonek warzywnych z Polski od lipca’19 do maja’20 była zbliżona do tej z sez. poprzedniego, choć jego wolumen zmalał o 4,3% r/r. Od początku sez. utrzymywało się niskie tempo sprzedaży mrożonych warzyw do Białorusi – łącznie w sez. 2019/21 eksport do tego kraju zmalał o 25,3% r/r .

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI