Według analityków EastFruit, ukraińskim plantatorom udało się w pierwszej połowie 2023 roku wyeksportować rekordowe ilości młodych ziemniaków, pomimo wojny. Jednak zapisy te pozostawiają gorzki posmak i wskazują na poważne problemy dla stabilności sektora w kraju.

Rekordowy wolumen eksportu ziemniaków z Ukrainy

Eksport ziemniaków przeznaczonych do spożycia z Ukrainy w pierwszym półroczu 2023 roku wyniósł 19,8 tys. ton – co jest absolutnym rekordem. Ostatni raz Ukraina wyeksportowała w pierwszym półroczu ponad 10 tys. ton ziemniaków dziesięć lat temu, w 2013 r., kiedy eksport wyniósł 14,7 tys. ton.

Ponadto eksport ziemniaków w pierwszym półroczu 2023 r. był 2,3 razy większy niż w 2022 r. w tym samym okresie i 3,8 razy wyższy od średniej z ostatnich pięciu lat. 

Wysoki eksport powiązany jest z niskimi cenami tamtejszych ziemniaków. Na koniec marca 2023 roku na Ukrainie hurtowa cena ziemniaków wynosiła zaledwie 0,16 dolara za kilogram. Dla każdego hodowcy, który kiedykolwiek uprawiał ziemniaki, jasne jest, że tak niska cena nie jest w stanie pokryć kosztów uprawy ani nawet kosztów wysokiej jakości sadzeniaków.

Druga zła wiadomość jest taka, że ​​91% rekordowego wolumenu eksportu ziemniaków z Ukrainy trafiło do jednego kraju: Mołdawii, a ich jakość jest fatalna.

„Niestety reakcja branży na uwagi dotyczące jakości produktu zwykle nie jest konstruktywna, co powoduje, że rolnicy przez wiele lat z rzędu wpadają w pułapkę niskiej jakości, przez co ukraińskie ziemniaki są „nienadające się do sprzedaży”. możliwości eksportu powodują, że ceny spadają poniżej kosztów produkcji” – powiedział Andriy Yarmak, ekonomista w Centrum Inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).