Zbigniew Chołyk: Ceny jabłek stoją w miejscu

Autor: KZ/ www.sadyogrody.pl 28 kwietnia 2021 10:58

Zbigniew Chołyk: Ceny jabłek stoją w miejscu Zbigniew Chołyk, prezes grupy Stryjno-Sad i konsorcjum LubApple/ fot. PTWP

- Sytuacja z kwietnia/maja ubiegłego roku, czyli olbrzymie zejście jabłek na rynku krajowym i bardzo wysoko rosnąca cena, wiadomo, że w tym roku już się nie powtórzy. Ceny jabłek stoją w miejscu  – mówi w rozmowie z sadyogrody.pl Zbigniew Chołyk, prezes Grupy Stryjno- Sad i konsorcjum LubApple.

  • Sprzedaż jabłek przebiega w miarę stabilnie; sadownicy nie liczą na powtórkę sytuacji cenowej z wiosny ubiegłego roku
  • Rynek krajowy bierze znacznie mniej jabłek niż w zeszłym roku, ale więcej towaru idzie na eksport
  • W sezonie 2020/21 zapasy jabłek są większe; owoców nie zabraknie w przypadku grupy Stryjno-Sad na pewno do nowych zbiorów

- Sytuacja w handlu jest w miarę stabilna. W naszej grupie od lutego do tej chwili ceny jabłek praktycznie stoją w miejscu. Minimalnie w niektórych odmianach może trochę idą w górę – mówi Zbigniew Chołyk.

- Przy czym ruszają niektóre rynki zagraniczne, co nas cieszy. W ubiegłym roku o tej porze praktycznie skoncentrowaliśmy się na odbiorcach krajowych, ponieważ ruszyła wielka sprzedaż na nasz rynek lokalny i w zasadzie praktycznie nie było większych możliwości sprzedaży na eksport, z uwagi na pandemię i związane z nią obostrzenia. Transport stał. Wówczas bardzo duże ilości sprzedawaliśmy na rynek krajowy. W tym roku nie ma tego szaleństwa cenowego i zakupowego. Sytuacja z kwietnia/maja ubiegłego roku, czyli olbrzymie zejście jabłek na rynku krajowym i bardzo wysoko rosnąca cena, wiadomo, że w tym roku już się nie powtórzy – mówi.

- Na ta chwilę sprzedajemy stabilnie. W miarę możliwości spore ilości jabłek przeznaczamy na rynek krajowy i eksport. Nawet bym powiedział, że w ubiegłym roku o tej porze sprzedawaliśmy bardzo mało lub wcale na eksport, gdyż wszystko pochłonął nasz rynek krajowy. W tym momencie w handlu jest mniej więcej pół na pół. Rynek krajowy bierze znacznie mniej niż w zeszłym roku, ale więcej jabłek wysyłamy na eksport – dodaje.

Zapasy jabłek w sezonie 2020/21

- W ubiegłym roku jabłka skończyliśmy sprzedawać w czerwcu. Na lipiec musieliśmy już zdobywać towar. W tym sezonie zapasy mamy większe. Jabłek nie zabraknie w przypadku naszej grupy na pewno do nowych zbiorów. Nie obawiamy się, że nie sprzedamy wszystkich jabłek, ale też nie liczymy na ‘cudowne’ ceny. Pomiędzy podażą a popytem można powiedzieć, że jest równowaga. Dobrze by było, gdyby popyt był większy, ale na chwile obecną wszystko wskazuje, że ubiegły sezon się nie powtórzy ani pod względem zejścia jabłek ani względem cen. W ubiegłym roku o tej porze ceny jabłek już zaczęły powoli iść w górę – zaznacza Zbigniew Chołyk.

 

Jabłka - sprawdż oferty kupna/sprzedaży na GieldaRolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI