×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Za chwilę znów wyślemy jabłka na Białoruś

Autor: Paulina Piwowarek 17 marca 2023 11:40

Za chwilę znów wyślemy jabłka na Białoruś Eksport jabłek na Białoruś od 1 kwietnia; fot. shutterstock.com

Jak udało nam się potwierdzić w PIORiN, białoruskie embargo na polskie jabłka zostanie zniesione w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. To dobra wiadomość dla sadowników, o ile zostanie usprawniony ruch na przejściach granicznych.

Eksport polskich jabłek na Białoruś od 1 kwietnia

Jak potwierdziliśmy w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, z interpretacji białoruskiego rozporządzenia z grudnia 2022 r. zmieniającego "Uchwałę nr 700", którą inspektorzy otrzymali za pośrednictwem polskiej ambasady od MSZ Białorusi wynika, że w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku polskie jabłka zostają wyłączone z białoruskiego embarga. Wynika to z odpowiedniego kodu celnego towaru, który był przedmiotem interpretacji.  

Eksport jabłek na Białoruś - szanse

- To dobra wiadomość - powiedział nam poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Jego zdaniem, dzięki umożliwieniu eksportu polskich jabłek na Białoruś, wzrośnie popyt i tym samym ceny.

- Wielu sadowników czeka z otwarciem komór na możliwość wysyłki jabłek na Białoruś. Zmiana w rozporządzeniu, która czasowo znosi embargo, pozwoli na sprzedaż kilkunastu tysięcy ton owoców do tego kraju. Jednak nie tylko przepisy są tu istotne, ale także możliwości wywozu jabłek - tłumaczy Mirosław Maliszewski.

W tej chwili otwarte jest tylko jedno towarowe przejście graniczne z Białorusią - w Koroszczynie. Ruch jest spory.

Jaka jest sytuacja na granicy z Białorusią?

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował dziennikarzy "Radia Lublin", że w poniedziałek (13.03) wieczorem na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Koroszczynie w 12-godzinnej kolejce czekało 350 pojazdów ciężarowych. Natomiast na wjeździe z Białorusi do Polski w kolejce stało 305 TIR-ów, a czas oczekiwania wynosił 10 godzin. Jak podał, w ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na przejściu w Koroszczynie w obu kierunkach odprawiono 735 ciężarówek.

Sadownicy: trzeba usprawnić ruch na granicy z Białorusią

 - Lobbujemy i mocno naciskamy na polskie władze, aby usprawnić ruch na granicy, czyli skrócić kolejki na otwartym przejściu, a także rozmawiamy o ewentualnych możliwościach otwarcia innych przejść. Jeśli sytuacja się nie zmieni to - mimo zniesienia embarga - nie uda nam się wyeksportować na Białoruś tyle jabłek, ile byśmy mogli i chcieli. Dodatkowo wzrosną koszty tego transportu - ostrzega prezes Związku Sadowników RP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI