Wzrosty cen warzyw i ziemniaków napędzają inflację żywności

Autor: www.sadyogrody.pl/ AgroNawigator 18 października 2021 08:47

Wzrosty cen warzyw i ziemniaków napędzają inflację żywności Wzrosty cen warzyw i ziemniaków napędzają inflację cen żywności/ fot. unsplash

Niższa podaż sprzyja wzrostom cen ziemniaków i warzyw. Według MRiRW przeciętne ceny skupu cebuli we wrześniu były wyższe o 32% r/r, ceny marchwi o 4,7% r/r, przy spadku cen kapusty białej o 5,5% r/r. – poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Przeciętna cena skupu ziemniaków w analogicznym okresie zwiększya się o 43,6% r/r wobec wzrostu o 18,5% r/r w lipcu, napędzając wzrost inflacji koszyka warzywnego.

Mniejsza produkcja warzyw i ziemniaków

Przedwynikowy szacunek zbiorów warzyw gruntowych GUS w Polsce wskazał na spadek produkcji w 2021 o 2% r/r do 3,9 mln t (podobnie jak oczekiwano w lipcu). O spadku zadecydowały w dużej mierze niekorzystne warunki w pierwszym etapie wegetacji. Deszcze w okresie letnim z jednej strony wpływały dodatnio na plonowanie (brak wystąpienia suszy rolniczej w przypadku warzyw gruntowych), z drugiej strony negatywnie oddziaływały na jakość tegorocznych zbiorów (cebula). Chłodny sierpień nie był optymalny dla produkcji warzyw ciepłolubnych.

Produkcja ziemniaków w Polsce została oceniona na 7,1 mln t, co oznacza spadek o 10% r/r, po wzroście o ok. 40% r/r w 2020. Niezbyt korzystne warunki do upraw przełożyły się na 14-proc. spadek plonów, a jakość bulw określono jako przeciętną.

Produkcja ziemniaków w krajach zachodniej Europy może być również niższa niż w 2020. NEPG (North Eastern Potato Growers) szacuje, że zbiory łącznie w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii obniżą się o 4,6% r/r w wyniku zmniejszonej powierzchni upraw (z 522 tys. ha do 497,7 tys. ha) i utrzymaniu plonów ziemniaków na zbliżonym poziomie r/r. Ubiegłoroczny, niski poziom cen, który był wypadkową zarówno wysokich zbiorów, jak też obniżonego popytu w HoReCa (produkcja frytek), nie zachęcał zachodnich producentów do podejmowania upraw w 2021.

Odbicie popytu w HoReCa

Polski eksport warzyw świeżych w 2q21 zmalał o 1,1% r/r, wobec stabilizacji w 1q21. Mimo odbicia w sprzedaży pieczarek do Wlk. Brytanii, po spowolnieniu wywołanym brexitem w pierwszych miesiącach 2021, w 2q21 zmniejszyła się sprzedaż pomidorów (na Ukrainę) oraz cebuli. Wzrósł natomiast zagraniczny popyt na przetwory warzywne. Znoszenie restrykcji w HoReCa, miało pozytywny wpływ na sprzedaż zagraniczną mrożonych warzyw. Po spadku o 12,2% r/r w 1q21, wolumen sprzedaży zagranicznej mrożonek w 2q21 zwiększył się o 21,8% r/r. Eksport frytek ziemniaczanych (CN 200410) w analogicznym okresie wzrósł o 77,7% r/r wobec spadku o 6,8% r/r w 1q21.

Warzywa - sprawdź ofertę na gieldarolna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI