×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wzrost cen owoców i warzyw przyspieszy - od kiedy?

Autor: Credit Agricole 15 grudnia 2022 14:59

Wzrost cen owoców i warzyw przyspieszy - od kiedy? Tempo wzrostu cen owoców i warzyw jeszcze przyspieszy/ fot. unsplash

W najbliższych kwartałach dynamika cen owoców i warzyw pozostanie w trendzie wzrostowym - informują analitycy Credit Agricole w publikacji AGROMapa.

Wzrost cen owoców i warzyw nasilany przez rosnące koszty produkcji

Ze względu wyraźny postęp technologiczny i rosnącą specjalizację w polskim rolnictwie, zmniejsza się wpływ negatywnych warunków pogodowych na produkcję. W efekcie mimo nienajlepszych warunków pogodowych w tym sezonie, produkcja owoców i warzyw ukształtowała się na relatywnie wysokim poziomie. Jest to czynnik
ograniczający wzrost dynamiki cen owoców i warzyw -  czytamy w publikacji AGROMapa przygotowanej przez analityków Credit Agricole.

- W przeciwnym kierunku oddziałują natomiast rosnące koszty produkcji owoców i warzyw, związane m.in. wysokimi cenami nawozów oraz energii (problem szczególnie obserwowany w produkcji szklarniowej). W konsekwencji uważamy, że w najbliższych kwartałach dynamika cen owoców i warzyw pozostanie w trendzie wzrostowym. W II poł. 2023 r. prognozujemy jej spadek wspierany przez efekty wysokiej bazy sprzed roku i obniżającą się presję kosztową - informują analitycy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI