Wzrośnie eksport produktów rolno-spożywczych do Afryki?

Autor: PAP 28 marca 2022 12:57

Wzrośnie eksport produktów rolno-spożywczych do Afryki? Jest szansa na eksport produktów rolno-spożywczych do Afryki?/fot. shutterstock.com

Prezentacja polskich osiągnięć m.in. w branży technologicznej i rolno-spożywczej oraz nawiązanie współpracy z partnerami gospodarczymi z Afryki to niektóre z celów Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego w Dubaju - powiedział wiceminister rozwoju Grzegorz Piechowiak.

Odbywające się w poniedziałek Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze towarzyszy Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele rządów, instytucji, biznesu z Polski i krajów Afryki.

Polska, mamy olbrzymi potencjał, który moglibyśmy zaoferować Afryce

"Spotykamy się na forum, żeby rozmawiać o współpracy gospodarczej między Polską a Afryką. Uważamy, że Afryka ma wielki potencjał. A my, jako Polska, mamy olbrzymi potencjał, który moglibyśmy zaoferować Afryce" - powiedział podczas jednego z paneli forum wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. Dodał, że forum zgromadziło przedstawicieli z 21 państw afrykańskich, m.in. Nigerii, RPA - prawie 250 osób.

W ocenie wiceministra Polska jest stabilnym krajem gospodarczym, który postrzega Afrykę jako rynek perspektywiczny. "Mamy wiele środków, z których może skorzystać Afryka i jest wiele rzeczy, które Polska może z Afryki sprowadzić" - tłumaczył. Wskazał na współpracę w takich branżach, jak m.in.: rolno-spożywcza, elektromaszynowa, farmaceutyczna, energetyczna. Podkreślił, że Polska jest obecna na rynkach Maroka, Algierii.

"Gdzieś na poziomie 200 mld dol. szacujemy polski potencjał eksportowy do Afryki" - wskazał wiceminister. Przyznał, że "to jest sześciokrotnie więcej niż obecnie, bo dzisiaj ten wynik finansowy wymiany handlowej jest w naszej ocenie stosunkowo mały".

"Nikt nie myślał, że spotkamy się na forum polsko-afrykańskim podczas wojny na Ukrainie. To rodzi oczywiście określone konsekwencje, ale też pewne nadzieje, dlatego, że rynki afrykańskie są również takimi, gdzie możemy tam właśnie pewne rzeczy kupować" - powiedział Piechowiak. Dodał, że w ramach rozmów na szczeblu rządowym z przedstawicielami m.in. Nigerii będą poruszane kwestie dotyczące energetyki, a także bezpieczeństwa żywności Afryki.

Uczestniczący w forum wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski zapewnił, że Polska jest bezpieczna pod względem żywnościowym. "Nasza żywność jest jedną z najsmaczniejszych na świecie i jest poszukiwana" - powiedział. Przypomniał, że w 2021 r. Polska wyeksportowała towary rolne na kwotę ponad 40 mld.

"Obecna sytuacja geopolityczna, wojna na Ukrainie pokazuje, jak nasze państwo jest przygotowane do zabezpieczenia żywnościowego Polaków i uciekających do nas Ukraińców z powodu rosyjskiej agresji. Jesteśmy przygotowani na to, żeby wyżywić Polaków i gości z Ukrainy" - zapewnił Kołakowski.

W ocenie wiceministra wojna na Ukrainie spowoduje zmiany na rynkach światowych, m.in. jeśli chodzi o kierunki eksportu produktów rolnych - zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. "W tym kontekście jesteśmy przygotowani do współpracy z państwami afrykańskimi" - zapewnił.

Nigeryjski minister rozwoju górnictwa i stali Olamilekan Adegbite wskazał, że na forum przybyła duża reprezentacja Nigerii, co odzwierciedla "chęć do nawiązania relacji gospodarczych z Polską".

Polsko-afrykański handel żywnością

"Dojrzeliśmy już do zrozumienia tego, że nie chcemy już prowadzić tylko jednostronnej wymiany handlowej, nie chcemy tyko eksportować surowców naturalnych. Zapraszamy partnerów polskich do Nigerii, do przyjrzenia się przetwórstwu żywności, bo dysponujemy w tej branży wieloma podmiotami" - powiedział podczas panelu.

Jak dodał Olamilekan Adegbite, chodzi o produkty spożywcze, owoce, którymi można handlować w sposób korzystny dla obu stron. "W sektorze rolnictwa jest wiele możliwości do współpracy" - podkreślił.

Podczas forum przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu prezentują potencjał inwestycyjny Polski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI