Wzrosły ceny jabłek na sortowanie. Które odmiany najdroższe?

Autor: www.sadyogrody.pl 18 listopada 2021 15:58

Wzrosły ceny jabłek na sortowanie. Które odmiany najdroższe? Ceny jabłek na sortowanie: Gala i Golden zdrożały. Popyt rośnie?/Fot. materiały redakcji

W regionie wareckim zwiększa się popyt na Galę i Goldena do sortowania. Jakie ceny mogą otrzymać sadownicy za jabłka deserowe?

Jakie ceny Gali i Golden Deliciousa na sortowanie w regionie wareckim ?

W regionie wareckim wzrosły ceny oferowane sadownikom za Galę Schniga. Firmy handlowe i grupy sortujące za Galę paskowaną oferują obecnie 1,60-1,70 za kaliber 7+. Wzrost ceny  jest symboliczny bo o ok.10 groszy. Na początku listopada cena za Gale utrzymywała się w okolicach 1,50 zł za kaliber 7+. 

Pozostałe kalibry pozostają praktycznie od dłuższego czasu bez zmian. Nadal za kaliber 6,5-7 otrzymać można 1 zł oraz 0,80 i 0,70 za drobniejsze jabłka. 

Gala bez pasków kupowana jest przez podmioty handlowe w cenie 1,30 zł za rozmiar 7+. I tu cena od września nawet nie drgnęła.

Nieco wyższe ceny notuje Gala Must. Do tej pory za kaliber 7-9 ceny wynosiły 0,70 zł/kg. Drobniejsze owoce kupowane były za około 0,50 zł/kg. Obecnie Gala Must kupowana jest po 0,90 zł/kg za kaliber  7-9.

W grupach producenckich Golden Delicious lekko podrożał z ceny 1- 1,10 zł do 1,20 czasem 1,30 zł za kaliber 7+ , ale aby otrzymać 1,30 zł podmioty handlowe informują, że jabłko musi być "igła" czyli na prawdę świetnej jakości. Drobne jabłko poniżej 7 kupowane jest po 0,60 zł. W wielu prywatnych firmach handlowych Golden utrzymuje się na poziomie 1- 1,10 zł/kg ale wymagania jakościowe oraz ilość odsortu potrafią być znacznie niższe.

Rośnie popyt ze strony Indii i Egiptu

Jabłka Gala są obecnie bardzo mocno poszukiwane przez krajowych eksporterów. Jabłka trafiają głównie do Egiptu i Indii. Popyt jest obecnie bardzo duży ale firmy narzekają, że nie mogą dokupić się jabłek od sadowników.

- Bardzo dużo osób nie chce sprzedawać teraz z kontroli. Popyt na rynku egipskim jest duży ale kupienie jabłka od sadownika jest bardzo trudne. W zasadzie jest to historia, która co rok się powtarza z eksportem. Gdy ceny rosną bo sprzedaż i popyt jabłka jest dobry, to sadownik nie chce sprzedać. Gdy my, eksporterzy, już jabłka nie potrzebujemy, wtedy sadownicy się budzą i chcą nam sprzedać jabłko na siłę. Taka jest mentalności tej branży. Jak cena rośnie to ludzie się wstrzymują ze sprzedażą - powiedział w rozmowie jeden z wareckich eksporterów.

Nawet jeśli problem z kupienie jabłka jest duży to nie da się nie wspomnieć faktu, że ceny nie zachęcają do sprzedaży jabłek.

Drugim problemem jaki pojawia się na rynku to kłopot ze znalezieniem lądowego transportu.

- Porty nie stanowią problemu, tam transport przebiega jeszcze w miarę płynnie. Nie ma jednak transportu lądowego. Zamówione samochody często dojeżdżają na załadunek z bardzo dużym opóźnieniem lub nie dojeżdżają wcale, nie ma kierowców - mówi eksporter.

Ceny za Szampiona, Ligola i Jonagoreda nadal bardzo niskie

W wareckim w górę drgnęły także ceny jabłek Prince. Teraz za kaliber 7-9 otrzymać można 0,80-0,90 zł.

Natomiast bez zmian mają się ceny oferowane za odmiany Szampiona, Ligola i Jonagoreda. Ich poziom cenowy wynosi jedynie 0,70 zł/kg za kaliber 7-9 i 0,50 zł za drobne jabłko. Grupy sortujące informują, że ilości zamawiane przez markety są obecnie bardzo niewielkie.

Idared również nisko- od 0,50 do maksymalnie 0,60 zł za kilogram. Odsort za jabłka wyceniany jest na poziomie 10-15 groszy z kilograma.

 

Sprzedaj jabłka na Giełdzie Rolnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI