×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wysokie ceny warzyw na Broniszach. "Padają rekordy dotąd nienotowane"

Autor: Krystyna Zagórska 01 marca 2023 12:14

Wysokie ceny warzyw na Broniszach. "Padają rekordy dotąd nienotowane" Ceny warzyw są w trendzie wzrostowym/ fot. shutterstock

Ceny warzyw pozostają w trendzie wzrostowym. Za paprykę, pomidory, sałatę z importu zapłacimy drożej niż rok temu. Rekordy w dalszym ciągu bije cebula. Jak przedstawia się sytuacja podażowo-popytowa na rynku hurtowym Bronisze?

Drogie warzywa na Broniszach

Obecnie za czerwoną paprykę na rynku hurtowym Bronisze trzeba zapłacić 20 zł/ kg, trochę taniej jest w przypadku papryki żółtej i zielonej.

- Widać trend spadkowy w przypadku cen cukinii, aktualnie kosztuje od 8 do 9 zł za kilogram. Bakłażan jest o tej porze roku niszowym warzywem, ceny sięgają 9-10 zł. Duży przedział cenowy dotyczy pomidora. W sprzedaży jest wiele różnego rodzaju typów. Za zwykłego czerwonego pomidora z Turcji, zapłacimy 10 zł /kg a za pomidora malinowego 18 zł/ kg – mówi Maciej Kmera, ekspert Rynku Bronisze.

W handlu dominuje papryka hiszpańska, choć i jest konkurencja z Turcji. Eksporterzy badają rynek, nie są skorzy do sprzedawania papryki taniej. Widzą, że jest popyt i podaż nie wystarcza. Dlatego nie chcą sprzedawać swojego produktu taniej od papryki hiszpańskiej. Także cebula turecka jest coraz lepszej jakości – dodaje.

Rekordy cen cebuli w hurcie

- Cebula cały czas drożeje. Producenci i handlowcy zaczynają się zastanawiać, czy cebula będzie sprzedawalna, czy cena będzie akceptowana. Obecnie cena cebuli jest od 4 do 4,60 zł za kg. Pada rekord dotąd nienotowany. Cena cebuli doszła do euro za kilogram – dodaje Maciej Kmera.

Sałata lodowa o tej porze roku kosztuje około 7-8 zł za sztukę. Na chwilę obecną tańszy jest kalafior, pochodzący z Francji, Hiszpanii, czy Włoch. Cena spadła z 12 zł do około 8 zł/ szt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI