×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wysokie ceny pomidorów. Rośnie eksport do Hiszpanii i Ukrainy (analiza)

Autor: Agro Nawigator banku PKO BP 06 sierpnia 2019 14:15

Wysokie ceny pomidorów. Rośnie eksport do Hiszpanii i Ukrainy (analiza) fot. shutterstock

Według MRiRW, cena pomidorów krajowych przeciętnie na rynkach hurtowych w lipcu wyniosła 4,91 zł/kg, tj. o 83% więcej niż przed rokiem. Wyższy poziom cen, biorąc pod uwagę dostępne notowania od 2004, zaobserwowano jedynie w 2010 r. - podaje Agro Nawigator banku PKO BP.

Dodatkowo, ceny tych warzyw w lipcu wzrosły aż o blisko 50% m/m, co jest zjawiskiem nietypowym dla tego miesiąca. Oprócz pomidorów silnie wzrastały także ceny ogórków – o 66% m/m (ogórki krótkie). Wzrosty te były jedną z głównych przyczyn wzrostu cen detalicznych warzyw m/m w lipcu oraz żywności ogółem. W lipcu (GUS) mieliśmy do czynienia z pierwszym od 2000 miesięcznym wzrostem cen żywności i napojów (o 0,3% m/m). 

Czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen pomidorów jest ich wysoki eksport z Polski, który wzmacniany jest niedoborami na rynku zagranicznym, w tym w dotkniętej suszą Hiszpanii. Według Eurostatu, eksport pomidorów świeżych z Hiszpanii w maju zmalał o 26,3% do 47,5 tys. t, w tym do Wlk. Brytanii, która jest ważnym importerem pomidorów z Polski, o 44%. Łączna sprzedaż pomidorów z Polski w pierwszych 4 mies. 2019 zwiększyła się natomiast o 6% r/r.

Dodatkowo silnie rośnie eksport polskich pomidorów na Ukrainę – w pierwszych 5 mies. 2019 (głównie w maju) zwiększył się aż 7,7- krotnie. Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe (wysokie
temperatury wiosną, zalania i rozwijające się choroby) plony tych warzyw znacząco się obniżyły, a ich ceny w lipcu osiągnęły rekordowy poziom. Wzrostom cen w Polsce sprzyja znaczące obniżenie krajowej produkcji pomidorów gruntowych (według GUS o ponad 9% r/r do 230 tys. t) do poziomu najniższego od 2010.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI