Włoski rynek jabłek: Rosnące koszty i problemy logistyczne

Autor: Związek Sadowników RP 15 lutego 2022 09:30

Włoski rynek jabłek: Rosnące koszty i problemy logistyczne Ponadto we Włoszech chroniczne problemy związane z niedoborem infrastruktury i brakiem kierowców sprawiają, że sytuacja logistyczna staje się jeszcze bardziej skomplikowana w zarządzaniu. / fot. pixabay

We wtorek 8 lutego odbyło się zwykłe posiedzenie Stowarzyszenia Assomela, w celu oceny sytuacji na rynku jabłek i czynników, które na niego wpływają. Jest to przede wszystkim wzrost kosztów i problemów w sektorze logistycznym.

Jeśli chodzi o rynek, sprzedaż w styczniu wykazywała tendencję zbliżoną do poprzednich sezonów. Zapasy jabłek na dzień 1 lutego spadły do ​​1 018 609 ton, porównywalnie z zapasami z tego samego okresu w roku ubiegłym.

Sprzedaż jabłek 


Na poziomie odmianowym sprzedaż Golden Delicious w grudniu osiagnęła 55 000 ton. Dzięki zmniejszonej produkcji zapasy Red Delicious pozostają poniżej 100 000 ton. Ze sprzedażą przekraczającą 35 000 ton. dobrze wypadła Gala.
Poniżej 60 000 ton. odmiana Granny Smith , również ze względu na zmniejszoną produkcję. Rynek Fuji lekko przyspiesza w porównaniu z poprzednim miesiącem, ze sprzedażą w styczniu ponad 17 000 ton.

Czynniki wpływające na rynek jabłek


Jak już wskazano w zeszłym miesiącu, rynek wydaje się być bardziej płynny wewnętrznie niż w eksporcie, zwłaszcza w przypadku krajów zamorskich. Niedobór kontenerów chłodniczych i wynikający z tego wzrost kosztów frachtu (z 2000 USD do 12 000 USD), jak wskazał dr Mellano, stanowią silną przeszkodę w eksporcie. W przypadku tranzytów, które zajmowały 45-50 dni przed pandemią, przekroczono nawet 100 dni, a kilkutygodniowe opóźnienia są obecnie uważane za normalne. Globalna sytuacja logistyczna nie wydaje się poprawiać w krótkim okresie, przy nieuniknionym przeniesieniu kosztów na produkcję, które są dodawane do wspomnianych już kosztów energii i surowców, które charakteryzują obecną sytuację gospodarczą.

Ponadto we Włoszech chroniczne problemy związane z niedoborem infrastruktury i brakiem kierowców sprawiają, że sytuacja logistyczna staje się jeszcze bardziej skomplikowana w zarządzaniu.

Assomela ponownie podkreśla potrzebę konkretnych interwencji, aby uniknąć wyższych kosztów głównie przez produkcję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI