Wilno: polskie truskawki po 4 euro. Litwini czekają na krajowe owoce

Autor: Kurier Wileński 21 maja 2021 14:06

Wilno: polskie truskawki po 4 euro. Litwini czekają na krajowe owoce 8-10 euro za kg litewskich truskawek; fot. unsplash.com

Pierwsze litewskie truskawki można kupić jedynie bezpośrednio u plantatorów. Za kilogram przyjdzie zapłacić 8-10 euro. Polskie truskawki w Wilnie kosztują 4 euro / kg, a hiszpańskie czy greckie - 3,50 - podaje "Kurier Wileński".

- Litewskie truskawki dostępne w sprzedaży pochodzą z uprawy tunelowej lub szklarniowej. W tym roku pierwsze zbiory krajowych truskawek są o dwa tygodnie późniejsze niż w ubiegłych latach. Na razie jagody nie trafiły jeszcze na rynki, ponieważ hodowcy sprzedają je na miejscu. Klientów nie brakuje. Za kilogram płacą 8-10 euro – powiedział w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Tautvydas Gurskas, szef Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Jagód.

Zaznacza, że gdy truskawki pojawią się na rynku, prawdopodobnie będą już o wiele droższe.

Polskie truskawki po 4 euro / kg

W tej chwili na wileńskim rynku Pod Halą i na rynku Kalwaryjskim litewskich truskawek nie ma.

– Na razie krajowych jagód jeszcze nie mamy i nie wiadomo, kiedy będą. W ubiegłym roku o takiej porze już było ich dosyć dużo. W tym roku za kilogram polskich truskawek trzeba zapłacić 4 euro, za greckie, hiszpańskie – 3,5 euro. Już wiele osób pyta, czy mamy krajowe jagody. Myślę, że będą droższe, ale to nie odstraszy klientów. Ludzie wolą kupić mniej jagód, ale litewskich. Nasze są smaczniejsze i zdrowsze – mówi Krystyna, sprzedawczyni owoców na rynku Pod Halą.

Więcej w "Kurierze Wileńskim".

Owoce - dodaje ofertę na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI