Wietnam: Lockdown uderza w eksport warzyw

Autor: PAP 01 września 2021 09:48

Wietnam: Lockdown uderza w eksport warzyw Wietnam: Lockdown uderza w eksport owoców morza, warzyw i kawy/ fot. shutterstock

Z powodu restrykcyjnego lockdownu w Wietnamie problemy mają eksporterzy ryb, owoców morza, warzyw i kawy. "Najważniejsze pytanie, to czy Wietnam poradzi sobie z kryzysem wystarczająco szybko, by nie zrazić zagranicznych inwestorów” - pisze we wtorek „Financial Times”.

Ryby panga hodowane w delcie Mekongu masowo giną w zatłoczonych stawach hodowlanych, bo ponad połowa przetwórni w południowym Wietnamie jest zamknięta - poinformowało wietnamskie stowarzyszenie eksporterów owoców morza VASEP.

To kolejna branża w uzależnionym od eksportu azjatyckim kraju dotknięta przez trwającą falę Covid-19 i niezwykle restrykcyjny lockdown.

Często eksportowane do Europy ryby nie mogą trafić do odbiorców, podobnie jak krewetki, których przetwórnie w położonych na południu kraju prowincjach Ca Mau, Soc Trang i Bac Lieu zmniejszyły przerób o blisko 70 proc. - poinformowało VASEP. Organizacja zwróciła się do władz w Hanoi o przyspieszenie szczepień pracowników przetwórni, spośród których nie więcej niż połowa otrzymała szczepionki, i o rozluźnienie przepisów obowiązujących eksporterów.

Z powodu trudności logistycznych w kłopoty wpadli także wietnamscy rolnicy, a zwłaszcza właściciele upraw kawy, której kraj jest drugim największym producentem po Brazylii. Według hongkońskiej gazety "South China Morning Post" ograniczenia w podróżach między prowincjami niemal potroiły koszty transportu, a przed producentami piętrzą się trudności administracyjne.

Na przykład od kierowców ciężarówek wymaga się testów na koronawirusa przed każdą podróżą. Agencja Bloomberga zauważyła, że miasto Ho Chi Minh (dawniej Sajgon), przez który przechodzi większość eksportu kawy, jest w znacznej mierze odcięty od świata, poważne ograniczenia obowiązują też w środkowej części kraju, skąd pochodzą ziarna.

Wietnamski kryzys odczuły także globalne firmy, w tym Nike, Adidas i Toyota, które zostały zmuszone do ograniczenia lub zawieszenia produkcji z powodu niewystarczających dostaw

Eksporterzy ostrzegają, że przedłużające się restrykcje mogą doprowadzić do trwałego zerwania łańcuchów dostaw i na dłużej zaszkodzić miejscowej gospodarce. Jak ocenił "Financial Times", rola azjatyckiego kraju jako potęgi produkcyjnej została wystawiona na próbę, ale nabywcy i globalne firmy nadal chcą robić tam interesy.

Restrykcyjne ograniczenia w życiu społecznym i gospodarczym już od miesięcy obowiązują w około jednej trzeciej Wietnamu, w tym w Hanoi, a także w Ho Chi Minh, największym mieście i centrum finansowym kraju, gdzie mieszkańcy od przeszło tygodnia nie mogą opuszczać domów, a jedzenie dostarczają im żołnierze i wolontariusze.

Sajgon jest epicentrum obecnej fali pandemii, która rozpoczęła się późną wiosną. Eksperci wiążą ją z upowszechnieniem się wariantu Delta koronawirusa.

W sumie blisko 100-milionowy kraj zanotował ponad 450 tys. infekcji. Zdecydowaną większość - blisko 390 tys. - stwierdzono od początku lipca. Od połowy sierpnia podwoiła się liczba zarejestrowanych zgonów chorych na Covid-19, która przekroczyła 11 tys. Wietnamskie władze późno zdecydowały się na pozyskanie szczepionek przeciwko wirusowi, a tamtejsza kampania szczepień przebiega najwolniej w całym regionie. Dotąd w pełni zaszczepiono niespełna 2,5 proc. populacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI