Więcej mołdawskich owoców na rynkach UE

Autor: PAP 10 czerwca 2022 12:12

Więcej mołdawskich owoców na rynkach UE UE ułatwi import mołdawskich produktów rolnych/ fot. unsplash

Więcej mołdawskich śliwek, winogron i innych produktów rolnych powinno wkrótce trafić na rynki europejskie bez ceł - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i handlu Miriam Garcia Ferrer.

"Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji dotyka nie tylko gospodarkę Ukrainy, ale także jej i naszych sąsiadów, w tym przypadku Mołdawię. Dzisiejsza decyzja, o podwojeniu siedmiu kwot na eksport kluczowych produktów rolnych z Mołdawii, jest namacalnym znakiem solidarności UE" - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

UE ułatwi import mołdawskich owoców

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wyraził z kolei nadzieję, że "ten bezprecedensowy środek wesprze mołdawskich producentów w złagodzeniu niektórych presji rynkowych w krótkim okresie".

Zachęcił jednocześnie, by w dłuższej perspektywie Mołdawianie inwestowali w moce przetwórcze i produkcję o wyższej wartości dodanej.

"Dalsze podnoszenie jakości ich produktów pomoże wzmocnić pozycję mołdawskich producentów na rynku UE. Jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy technicznej w tym zakresie" - zadeklarował Wojciechowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI