Wczesne ziemniaki z Rumunii sprzedawane jako produkt krajowy

$data.author.description Autor: farmer.pl 21 czerwca 2020 14:22

Wczesne ziemniaki z Rumunii sprzedawane jako produkt krajowy Wczesne ziemniaki z Rumunii sprzedawane jako nasz produkt krajowy/ fot. pixabay

Rolnicy domagają się systematycznych i wnikliwych kontroli rynków hurtowych, ponieważ, jak twierdzą, to tam często produkty importowane sprzedawane są jako polskie. Przykładem mogą być wczesne ziemniaki z Rumunii, które zalewają nasz rynek jako produkt krajowy - podaje farmer.pl.

Do naszej redakcji z prośbą o interwencje zadzwonili rolnicy z Dolnego Śląska. Jak mówią, rynek hurtowy „Targpiast” we Wrocławiu zalewany jest przez ziemniaki importowane z Rumunii, które są jednak sprzedawane jako produkt polski.

- Pogoda winna sprawić, że po nasze wczesne ziemniaki powinny ustawiać się kolejki. Tymczasem mamy olbrzymi problem ze zbytem, nie mówiąc już o cenach - narzeka jeden z naszych rozmówców. - Ciężarówki zwożą ziemniaki z Rumunii i nikt nie interesuje się tym, że są one „wciskane” klientom jako polskie „młode ziemniaczki”. Sprzedajemy poniżej kosztów produkcji, a tymczasem państwowe służby śpią. Wszyscy alarmują, że Polacy płacą coraz więcej za polską żywność, ale to wcale nie są polskie produkty. Rząd chwali się sukcesami podległych urzędów w zakresie kontroli oznakowania pochodzenia artykułów żywnościowych, ale my to widzimy zupełnie inaczej. Polacy mają małe szanse, by nabyć w sklepie, na straganie i w markecie polską żywność.

Na prośbę rolników poprosiliśmy resort rolnictwa o podjęcie stosownych działań i komentarz w tej sprawie. Podobne pismo skierowaliśmy do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, do której obowiązków należy kontrolowanie rolniczych rynków hurtowych.

Odpowiedź nadeszła z Ministerstwa Rolnictwa:

„Uprzejmie informuję, że kontrole w zakresie jakości handlowej u podmiotów wprowadzających ziemniaki do obrotu na rynkach hurtowych przeprowadza Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w ramach Kontroli planowej w zakresie jakości handlowej ziemniaków. Każda kontrola w zakresie jakości handlowej ziemniaków realizowana przez IJHARS obejmuje sprawdzenie znakowania ziemniaków, w tym weryfikację ich pochodzenia, sprawdzenie dokumentacji towarzyszącej oraz wymagań jakościowych, na zgodność z obowiązującymi przepisami.

W odpowiedzi na sygnały dotyczące sprzedaży na rynkach hurtowych ziemniaków pochodzących z Rumunii jako polskie, na przełomie maja i czerwca br. Wojewódzkie Inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na wniosek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęły działania kontrolne na Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym Targpiast Sp. z o.o., oraz na rynku hurtowym w Krakowie i w Szczecinie. W pewnych przypadkach stwierdzono nieprawidłowości polegające na braku oznakowania opakowań, jak również kontrolowane podmioty nie przedstawiały pełnej dokumentacji potwierdzającej pochodzenie ziemniaków. W wyniku czynności kontrolnych ustalono, że ziemniaki pochodziły z Rumunii.

Czytaj więcej w serwisie Farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI