Wciąż zauważalne są problemy z eksportem jabłek do Egiptu

Autor: freshplaza.com 24 listopada 2022 16:24

Wciąż zauważalne są problemy z eksportem jabłek do Egiptu

Egipt jest głównym rynkiem zbytu dla Sarafruit od lat. Fakt, że egipskie banki nie zezwalają obecnie na import, stanowi duży problem - mówi Mohamed Marawan z firmy Sarafruit.

Wciąż zauważalny problem z eksportem jabłek do Egiptu 

Sytuacja w eksporcie jabłek do Egiptu jak dotąd nie uległa zmianie. - Bankom i bankowi centralnemu Egiptu wciąż nie udało się znaleźć rozwiązania problemu braku euro i dolarów. W tym momencie dolar staje się jeszcze silniejszy w porównaniu do funta egipskiego, ponieważ miesiąc temu za jednego dolara można było dostać 18 funtów, teraz jeden dolar daje ci 26 funtów. Sytuacja na rynku egipskim nie jest obecnie wcale stabilna - przyznaje Mohamed Marawan.

O aktualnej sytuacji z eksportem jabłek na rynek egipski pisaliśmy w artykule: Problem z eksportem jabłek do Egiptu został zażegnany?

Jak informowaliśmy dla wielu polskich eksporterów tamten kierunek wysyłek nadal jest zablokowany. Dla innych, jak twierdzą, na ten moment stracony. Jednak niektórym eksporterom, pomimo wszelkich trudności, udaje się regularnie wysyłać jabłka do egipskich odbiorców.

Ceny jabłek nie rosną od trzech lat 

Marawan stwierdza, że ​​od dawna ceny jabłek nie rosną, a wydatki gwałtownie wzrosły. -  Ceny polskich jabłek nie zmieniły się od trzech lat, podczas gdy wszystko inne, takie jak paliwo, transport, energia, pracownicy i nawozy, podrożały. Jest to więc naprawdę dramatyczna sytuacja dla producentów, eksporterów i sortowni. Niektórzy sadownicy dywersyfikują uprawy, aby uzyskać lepsze zyski. Jeśli chodzi o gruszki, spodziewam się, że to nie zadziała na dłuższą metę, ponieważ wielu będzie sadzić gruszki i będziemy w podobnej sytuacji z gruszkami, jak teraz z jabłkami - dodaje. 

Mohamed Marawan przyznaje, że sezon rozpoczął się bardzo powolnie z powodu braku pracowników do zbioru jabłek a także do sortowania owoców i przygotowywania wysyłek. - Cały proces był raczej powolny, a teraz zaczynamy nadrabiać zaległości i eksportować tyle, ile się da - komentuje. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI