×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warzywa coraz droższe. To przez koszty produkcji szklarniowej

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 13 grudnia 2022 13:45

Warzywa coraz droższe. To przez koszty produkcji szklarniowej Warzywa były kategorią, która istotnie przyczyniła się do wzrostu inflacji żywności w październiku / fot. shutterstock

Możliwe, że dynamika cen warzyw będzie rosnąć w kolejnych miesiącach wskutek wzrostu kosztów zużycia energii w produkcji szklarniowej, wzrostu kosztów przechowywania oraz zmniejszonej podaży warzyw w niektórych krajach Europy - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert banku PKO BP.

Wzrost cen warzyw w październiku 2022

Mariusz Dziwulski przyznaje, że warzywa były kategorią, która istotnie przyczyniła się do wzrostu inflacji żywności w październiku. - Wzrost cen detalicznych warzyw o 8,1 proc. miesiąc do miesiąca był znacząco wyższy od wzorca sezonowego i nienotowany w ostatniej dekadzie dla tego miesiąca. Jednocześnie roczna dynamika cen warzyw przyspieszyła do +17 proc. w porównaniu do +8,8 proc. we wrześniu - dodaje.

Warzywa krajowe coraz droższe

- Główną przyczyną wzrostów w cen październiku były podwyżki cen krajowych warzyw spod osłon. Według danych MRiRW z wybranych rynków hurtowych ceny krajowych pomidorów w październiku zwiększyły o 43 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, co oznaczało wzrost w relacji rocznej o 39 proc. Mocno miesiąc do miesiąca zdrożały również ogórki spod osłon - tłumaczy ekspert. 

Tempo wzrostów w listopadzie zniwelowane zostało zwiększoną ofertą tańszych warzyw z importu – ceny krajowych pomidorów wzrosły jedynie o ok 2 proc. miesiąc do miesiąca a dynamika roczna obniżyła się do ok. 20 proc.

Wyższe ceny warzyw skutkiem wysokich cen energii 

- Przyczyną podwyżek najprawdopodobniej jest wzrost kosztów zużycia energii w produkcji szklarniowej,  który może być odczuwalny bardziej przez polskich producentów z uwagi na uwarunkowania klimatyczne - dodaje Mariusz Dziwulski. 

Duże wzrosty cen warzyw gruntowych 

Niemniej, warto zauważyć, że silne wzrosty cen notuje się również w przypadku warzyw gruntowych, mimo niewielkich zmian in plus w krajowej produkcji, na które wskazuje GUS. - Największą uwagę zwraca blisko 80-proc. wzrost cen cebuli na rynkach hurtowych w relacji rocznej (dane MRiRW dla listopada’22). W warunkach zwiększonej podaży w Polsce, czynnikiem wzrostu cen jest znacząco wyższe zapotrzebowanie na rynkach zagranicznych związane przede wszystkim z wojną i spadkiem produkcji na Ukrainie o 1/3 (dotychczas największy wzrost sprzedaży polskiej cebuli do tego kraju) oraz mniejszymi zbiorami w krajach Europy Zachodniej, które wynikają z odnotowanej tam suszy. Według GUS w okresie pierwszych 3 kwartałów 2022 polski eksport cebuli wzrósł aż o 35 proc. rok do roku, z czego tylko w III kw. 2022 aż o 47 proc. rok do roku - przyznaje rozmówca. 

Możliwe, że dynamika cen warzyw będzie rosnąć w kolejnych miesiącach wskutek wzrostu kosztów zużycia energii w produkcji szklarniowej, wzrostu kosztów przechowywania oraz zmniejszonej podaży warzyw w niektórych krajach Europy - przyznaje ekspert. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI