Wartość eksportu polskiej żywności odnotowała znaczący wzrost

Autor: PAP 28 grudnia 2021 13:48

Wartość eksportu polskiej żywności odnotowała znaczący wzrost Wartość eksportu polskiej żywności odnotowała znaczący wzrost / fot. shutterstock.com

O 6,7 proc. r/r wzrosła od stycznia do października br. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. W tym okresie sprzedano za granicę żywność o wartości 30,5 mld euro. Głównym partnerem handlowym pozostają Niemcy.

- Wzrost eksportu był wynikiem znoszenia ograniczeń w handlu międzynarodowym po lockdownie w pierwszej połowie roku, rosnącej aktywności gospodarczej polskich przedsiębiorców, dobrego przygotowania krajowych firm do funkcjonowania w warunkach pandemii oraz utrzymującego się popytu na polskie produkty - poinformował KOWR.

Dodatkowo, konkurencyjność cenową polskich produktów rolno-spożywczych wspierał korzystny dla eksporterów kurs złotego względem euro. Dobre wyniki eksportu były również wynikiem gospodarczego odbicia, szczególnie w krajach będących głównymi partnerami handlowymi Polski.

Niemcy główny importerem polskiej żywności w UE 

Ponad 72 proc. wpływów z eksportu produktów rolno-spożywczych uzyskano ze sprzedaży do krajów Unii Europejskiej. Sprzedano tam towary o wartości 22 mld euro (wzrost o 8 proc.) w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. Największe przychody z eksportu uzyskano ze sprzedaży do Niemiec (7,6 mld euro, wzrost o 6 proc.), Niderlandów i Francji (po 1,8 mld euro, wzrost odpowiednio o 10 proc. i 13 proc.), Włoch (1,6 mld euro, wzrost o 6 proc.) i Czech (1,3 mld euro, wzrost o 2 proc.).

W strukturze towarowej eksportu dominowało mięso i produkty mięsne.

Import towarów rolno-spożywczych osiągnął 20 mld euro (90,9 mld zł) i był o 5,7 proc. wyższy niż przed rokiem.

W okresie od stycznia do października 2021 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem eksport towarów z Polski rósł szybciej niż import. Saldo wymiany handlowej wyniosło 10,5 mld euro. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI