×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ukraina wznowiła eksport jabłek do znaczącego kraju

Autor: Sylwia Sałyga 01 lutego 2023 14:03

Ukraina wznowiła eksport jabłek do znaczącego kraju Eksport ukraińskich jabłek/ fot.shutterstock.com

Pomimo rosyjskiej agresji i zablokowania ukraińskich portów morskich, ukraińscy producenci wznowili eksport świeżych jabłek do krajów Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu - podaje fruchtportal.de powołując się na serwis EastFruit.

Według danych EastFruit Ukraina zwiększyła eksport jabłek do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) o 2% w pierwszym kwartale sezonu 2022/2023 (sierpień-wrzesień).

Eksport ukraińskich jabłek

Według portalu EastFruit ZEA ponownie stały się głównym odbiorcą, kupując prawie 3000 ton świeżych ukraińskich jabłek w pierwszych trzech miesiącach sezonu. Innymi znaczącymi importerami były Arabia Saudyjska, Katar, Irak, Kuwejt i Oman.

Również do Kataru Ukraina zwiększyła eksport jabłek o 11% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego sezonu. Gwałtownie wzrósł również wolumen eksportu do Uzbekistanu - ponad trzykrotnie. Jednocześnie dość mocno spadł eksport do krajów UE. Jedynie Rumunia i Szwecja kontynuowały import dużych ilości jabłek z Ukrainy.

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 r., mimo wojny wywołanej przez Rosję, Ukraina wyeksportowała 2,4 razy więcej jabłek niż w analogicznym okresie 2021 r

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI