×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ukraina walczy o egipski rynek. Będzie konkurencją dla Polski?

Autor: east-fruit.com 05 stycznia 2022 11:05

Ukraina walczy o egipski rynek. Będzie konkurencją dla Polski? Egipt jest jednym z największych światowych importerów jabłek z trwającą tendencją wzrostową, co czyni go bardzo obiecującym dla ukraińskich rolników. / fot. shutterstock

Gdyby Ukraina miała bezcłowy dostęp do egipskiego rynku, tak jak Polska, to mogłaby tam eksportować nawet 10 tys. ton jabłek, pomagając złagodzić kryzys na krajowym rynku jabłek- zauważają eksperci FAO.

Ukraina walczy o bezcłowy dostęp do egipskiego rynku 

Ponadto Egipt jest jednym z największych światowych importerów jabłek z trwającą tendencją wzrostową, co czyni go bardzo obiecującym dla ukraińskich rolników. Ponieważ Ukraina importuje z Egiptu dość duże ilości owoców cytrusowych, jabłka byłyby dobrym sposobem na optymalizację logistyki przeładunków. Jest to teraz niezwykle ważne, a także obniżyłoby zarówno koszty importu owoców cytrusowych, jak i koszty logistyki eksportu jabłek - zauważają eksperci FAO. 

Ukraina chce bezcłowego eksportu jabłek do Egiptu

Negocjacje ze stroną egipską już się rozpoczęły. - Jednym z kluczowych punktów negocjacji było otwarcie egipskiego rynku dla ukraińskich jabłek. Dziś Ukraińskie jabłka obłożone są dodatkowymi cłami, przez co tracą na cenie w stosunku do polskich. Musimy rozwiązać sytuację i stworzyć dla nich równe warunki - mówi Vladyslava Magaletska, szefowa Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów. Oprócz jabłek rozmawiali także o otwarciu rynku na jagody i wiśnie. 

Decydenci mają nadzieję, że cła na ukraińskie jabłka zostaną zniesione przed końcem sezonu 2021/22.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI