Ukraina: Niskie ceny Goldena na starcie sezonu

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 28 września 2021 08:13

Ukraina: Niskie ceny Goldena na starcie sezonu Sezon dla ukraińskich sadowników nie rozpoczął się pomyślnie/ fot. shutterstock

Zbiory jabłek odmiany Golden Delicious rozpoczęły się w tym tygodniu na Ukrainie. Sadownicy nie są zadowoleni z cen za pierwsze partie owoców dostarczanych na rynek.

Sadownicy dostarczają jabłka Golden Delicious w cenie 10-11 UAH/kg (0,37-0,41 USD/kg). Przedział cenowy jabłek dobrej jakości na Ukrainie wciąż wynosi 8-12 UAH/kg (0,30-0,45 USD/kg), a średnia cena spadła już o jedną trzecią w porównaniu z rokiem ubiegłym i jest na poziomie z 2019 roku.

Jabłka - niskie ceny i słaby popyt na na Ukrainie

Poza niższymi cenami strony zgłaszają brak aktywnego popytu na jabłka ze strony głównych odbiorców. Po pierwsze, rynek ukraiński ma obecnie dużą podaż jabłek uszkodzonych przez gradobicie. Nabywcy rynku świeżego nie potrzebują takich produktów. Popyt na owoce wyższej jakości jest również niski. 

Po drugie, sprzedaż wszystkich głównych odmian na rynku znajduje się w stagnacji, nawet jeśli zbiory późniejszych jabłek nie weszły jeszcze w pełną fazę. Przyczyniła się do tego również pogoda. Sezon zbioru jabłek Gali rozpoczął się dwa tygodnie później. W rezultacie, przy braku aktywnego popytu, podaż wcześniejszych jabłek będzie stopniowo pokrywać się z późniejszymi odmianami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI