Ukraina: Jabłka z dzikich sadów są wysyłane do UE jako ekologicznewww.agroday.com.ua - 28 listopada 2018 15:10


Jak podaje ukraiński serwis agroday.com.ua, większość eksportowanych jabłek z Ukrainy to głównie jabłka ze starych i/lub dzikich, opuszczonych sadów. Są one certyfikowane jako rośliny dziko rosnące, a następnie sprzedawane w Unii Europejskiej jako ekologiczne.

- W 2017 r. Ukraina wyeksportowała 5 tysięcy ton ekologicznych jabłek, rok wcześniej był to 1 tysiąc ton - opowiedział Ivan Gavran, czołowy specjalista ds. certyfikacji, szef oddziału certyfikacji w Odessie.

- To działa w bardzo prosty sposób - ktoś przyjeżdża do opuszczonego sadu pod koniec sezonu, zbiera owoce, certyfikuje i wysyła je - mówi Gavran. Ponadto, że świeże owoce są eksportowane, to dodatkowo są przetwarzane na koncentrat.

Jak podaje serwis agroday.com.ua, zdecydowana większość wywozu produktów ekologicznych do UE w grupie owoców i warzyw to dziko rosnące rośliny. Proces ten ma swoje własne warunki wstępne, w tym brak kontroli ze strony państwa - wyjaśnia ekspert.

Nawiasem mówiąc, wysoki popyt na importowane produkty ekologiczne w UE wynika z faktu, że zapotrzebowanie na uprawy ekologiczne jest tam o wiele większe niż tamtejsze możliwości produkcyjne. To otwiera duże pole dla ukraińskich producentów.