Ukraina: Drożeje żywność, ceny warzyw wyższe o 25 proc.

Autor: TVP INFO 16 lutego 2021 16:00

Ukraina: Drożeje żywność, ceny warzyw wyższe o 25 proc. Na Ukrainie gwałtownie rosną ceny produktów spożywczych/fot. shutterstock.com

Na Ukrainie gwałtownie rosną ceny produktów spożywczych. Za cukier i jajka trzeba zapłacić ponad 50 proc. więcej niż roku temu. Tylko przez styczeń ceny niektórych warzyw wzrosły od 8 do nawet 25 proc.

Według danych resortu rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa tylko w styczniu 2021 roku ceny warzyw wzrosły o 8,1-24,6 proc., a oleju o 4,8 proc. Serwis zaznacza, że ceny rosną zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej. Wskazuje też, że ceny wzrosły na całym świecie.

– Cukier, jajka i olej przodują, jeśli chodzi o roczny wzrost (cen) – podkreślił kierownik Centrum Makroekonomicznego Modelowania Kijowskiej Szkoły Ekonomii Jurij Szołomyckyj. W porównaniu ze styczniem 2020 roku ceny tych towarów wzrosły odpowiednio o 54,7 proc., 52,3 proc. i 25,6 proc.

Wśród przyczyn wzrostu cen serwis wymienia: suszę, wzrost importu przez Chiny, nadmierną protekcjonistyczną politykę niektórych krajów, obawy na rynku związane z pandemią koronawirusa, podwyższenie cen gazu i energii na Ukrainie.

Więcej w TVP INFO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI