Ukraina: Ceny jabłek w kwietniu będą jeszcze niższewww.fruit-inform.com/ info.shuvar.com - 06 grudnia 2018 11:02


Zdaniem Andriy Yarmak, ekonomisty FAO, w kwietniu 2019 r. ukraińskie jabłko będzie jeszcze tańsze niż we wrześniu 2018 r. - czytamy na portalu Fruit-inform.com

- Nie widzę perspektywy na wzrost ceny jabłka w bieżącym sezonie, a ponadto, w kwietniu koszt jabłek może nawet spaść w porównaniu do września, kiedy rolnicy zbierali plony. Przyjmuję to założenie analizując sytuację nie tylko krajową. Nie będziemy też w stanie rozładować rynku krajowego poprzez eksport. Ukraina zebrała w tym sezonie dużo jabłek, ale mało jest wśród nich jabłek eksportowych - powiedział Andriy Yarmak, ekonomista w Wydziale Inwestycji FAO, podczas przemówienia na konferencji "Owoce i warzywa Ukrainy - 2018. Wektor na eksport". 

- W zeszłym sezonie udało nam się zwiększyć sprzedaż o rynki zagraniczne z powodu niedoborów w innych krajach. W tym roku wszędzie jest mnóstwo jabłek - mówi Yarmak.

Według Info-Shuvara, we wrześniu 2018 r. większość popularnych odmian jabłek sprzedawano na rynkach hurtowych w kraju na poziomie 5-9 UAH / kg (0,16-0,28 EUR / kg). Począwszy od grudnia zakres ten spadł do 3-7 UAH / kg (0,09-0,22 EUR / kg).