Turcja eksportuje więcej owoców i warzyw. W które rejony?

Autor: www.fruitandvegetablefacts.com 19 września 2022 15:51

Turcja eksportuje więcej owoców i warzyw. W które rejony? Turcja eksportuje więcej owoców i warzyw. W które rejony?/ fot.shutterstock.com

W pierwszej połowie tego roku eksport świeżych owoców i warzyw z Turcji nadal rósł. W tym okresie można było wyeksportować 2,5 mln ton wobec 2,3 mln w pierwszym półroczu ubiegłego roku.

Główne kierunki eksportu tureckich owoców i warzyw

Zauważalne jest, że eksport z Turcji do Rosji, głównego odbiorcy tureckich owoców i warzyw, zmniejszył się o 10%.

Jak donosi eksporter Jan Kees Boon z Fruit and Vegetable Facts, Irak jest drugim co do wielkości nabywcą tureckich owoców i warzyw. Według Głównego Urzędu Statystycznego Turcji (Turkstat) w pierwszej połowie tego roku do Iraku wyeksportowano znacznie więcej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Eksport do trzeciego nabywcy, Ukrainy, był prawie taki sam jak w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Eksport do innych krajów przedstawiał mieszany obraz: Syria +10%, Rumunia -14%, Niemcy -10%, Bułgaria -3%, Gruzja +22% i Iran -66%. Łączny eksport tureckich owoców i warzyw do wszystkich krajów UE27 w tym okresie wyniósł nieco ponad 500 tys. ton i utrzymał się dokładnie na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Wartość eksportu Turcji w dolarach była niższa niż przed rokiem.

Rośnie eksport tureckich jabłek i cebuli 

Głównym produktem tureckiego eksportu są mandarynki, które w pierwszej połowie roku silnie rosną. To samo dotyczy cytryn. Opóźnił się eksport pomidorów. Według raportu eksport jabłek i cebuli wykazał kolejny plus.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI