Truskawki 2022: Sezon nabiera rozpędu. Ceny szybko się zmieniają

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 23 maja 2022 17:59

Truskawki 2022: Sezon nabiera rozpędu. Ceny szybko się zmieniają Tegoroczny sezon truskawkowy nabiera rozpędu. Ceny zmieniają się dynamicznie osiągając momentami niepokojąco niskie poziomy. / fot. shutterstock

Tegoroczny sezon truskawkowy nabiera rozpędu. Ceny zmieniają się dynamicznie osiągając momentami niepokojąco niskie poziomy. Ile obecnie kosztują truskawki w hurcie?

Ceny truskawek w hurcie 

- W poniedziałkowy poranek na Broniszach truskawki bardzo dobrej jakości w kilogramowych opakowaniach kosztowały do 17 zł. Takie ceny osiągał towar typowo pod warszawskie warzywniaki, czy stragany. Przeciętna truskawka kosztowała 14-15 zł za kilogramowe łubianki - mówi w rozmowie z serwisem sadyogrody.pl Maciej Kmera z Bronisz. 

Dodaje, że zaczęły się pojawiać na Broniszach truskawki z pola, które były poprzykrywane folią perforowaną. Ich ceny zaczynają się od 10-11 zł/kg. 

Dobry handel truskawkami zaczyna się około godziny 15. Po tym jak plantatorzy zbiorą owoce i przyjadą. W poniedziałkowy poranek były około 10-ciu sprzedających truskawki, którzy nie sprzedali towaru nocą. Ceny truskawek w danej chwili zależą od podaży, popytu, jakości i rodzaju opakowania. 

- Wczoraj była niepewna, deszczowa pogoda dlatego nie wszyscy producenci dojechali na plac. Kupcy zainteresowani truskawką w zasadzie przyjeżdżają już na okrągło o każdej porze. Kupcy kupują po trochu i wolą przyjechać dwa razy niż kupić za dużo i zostać z tym towarem - przyznaje rozmówca. 

Na Giełdzie Kaliskiej aktualne ceny truskawek wynoszą od 14 do 18 zł/kg. 

Ceny truskawek na giełdzie w Nowym Przybojewie 

W Nowym Przybojewie w dniu dzisiejszym wywoławcze ceny truskawek wynoszą od 10 do 14 za łubiankę! Po południu ceny podskoczyły do 16 zł za łubiankę. Wczoraj (w niedzielę) po południu zaczynały się od 16 zł i sięgały 21 zł za łubiankę, choć producenci narzekali, że nawet 12 zł nie miał kto dać. 

Pojedyncze zakłady przetwórcze rozpoczęły skup truskawek. Jednak nie kupują owoców cały czas. W Goławinie cena truskawek do przetwórstwa wynosi 2,5 zł/kg. Za około dwa tygodnie rozpocznie się skup na większą skalę. 

O dużych problemach z szarą pleśnią w tym sezonie przeczytasz w artykule: Truskawki 2022: Duży problem z szarą pleśnią

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI