Truskawki 2022: Popyt większy od podaży. Jakie ceny?www.sadyogrody.pl - 20 maja 2022 11:40


Dostawy truskawek na Broniszach są w miarę regularne chociaż na pewno nie zaspakajają popytu. Owoce pochodzą spod osłon, z tuneli. Ich jakość jest zróżnicowana, przez co i cena jest różna - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Maciej Kmera z giełdy Bronisze.

Truskawki na rynku hurtowym Bronisze 

- Za truskawki wysokiej jakości w kilogramowym opakowaniu trzeba zapłacić od 20 zł. Cena za owoce drobne, nierówne, słabiej wybarwione w dwukilogramowych łubiankach wynosi 12 zł/kg. Jednak cena w danej chwili zależy od podaży, popytu, jakości i rodzaju opakowania. W godzinach przedpołudniowych (między 8 a 12) truskawek jest niewiele bo w nocy się sprzedały, a koło 13nastej producenci zaczynają zjeżdżać na plac więc cena też jest inna. Sytuacja jest dynamiczna tak jak na początku sezonu - tłumaczy Maciej Kmera. 

Ekspert przyznaje, że jeśli chodzi o porównanie cen do poprzednich lat potrzeba jest dłuższy okres czasu. Ceny mogą być niższe bo było ich mniej, albo były później a wyższe bo było ich dużo. Dopiero na koniec maja będzie można porównać ten maj do maja ubiegłego roku. Cena w danej chwili może być niższa z wielu powodów. 

20 maja ubiegłego roku polskie truskawki kosztowały od 18 do 25 zł. Ale już trzy dni później kosztowały 13 zł. Natomiast 5 czerwca kosztowały 6 zł. 

W tym roku importowane truskawki z Grecji są wyjątkowo tanie bo w lutym zostały zablokowane rynki wschodnie. - Już w marcu bardzo dużo greckich truskawek zaczęło przyjeżdżać do nas w bardzo niskich cenach jak na tą porę roku. Praktycznie od początku wojny kosztowały 10-11 zł/kg. Teraz nadal są dostępne i kosztują około 12-13 zł/kg w hurcie - dodaje. 

O importowanych truskawkach sprzedawanych jako polskie pisaliśmy w artykule: Oszustwa na polskich truskawkach - będzie interwencja!

Duży popyt na polskie truskawki 

 - Dziś polskiej truskawki jest dużo. Sprzedaż przebiega dobrze, towar idzie. Ceny od 28 - 30 zł za łubiankę. Są też ceny na poziomie 35 zł za bardzo ładne krajowe owoce. Jakość truskawki jest różna, jak to na początku sezonu. Teraz w handlu najwięcej jest truskawki odmiany Rumba - mówi nam Pan Maciej, sprzedający aktualnie swoją truskawkę na Broniszach.

Rozmówca przyznaje, że dzisiejszy popyt na owoce jest spory a handel przebiega dobrze.

Ceny truskawek w Nowym Przybojewie 

W dniu dzisiejszym ceny wywoławcze truskawek w Nowym Przybojewie wynoszą od 18 do 23 zł za łubiankę. Wczoraj były nieco wyższe - od 24 do 28 zł za łubiankę.