Truskawki 2020: Deszcze powodują pogorszenie jakości i spadek cen

Autor: www.sadyogrody.pl 24 czerwca 2020 11:08

Truskawki 2020: Deszcze powodują pogorszenie jakości i spadek cen Deszcze powodują pogorszenie jakości owoców i spadki cen na rynkach hurtowych/ fot. shutterstock

Intensywne opady z kilkunastu ostatnich dni, sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych - głównie szarej pleśni na plantacjach truskawek. Sytuacja ma swoje odzwierciedlenie w dostępności i jakości owoców oraz w poziomach cen na rynkach hurtowych.

Według informacji podanych przez Giełdę Truskawkową Goławin 22 czerwca ceny truskawek wahały się między 8-10 zł za łubiankę.  

Na rynku hurtowym w Broniszach truskawki sprzedawane są w cenie 3-5,50 zł za kilogram. Poziom cenowy jest nieco niższy w stosunku do ubiegłego tygodnia.

Niewielki spadek cen nastąpił w Poznaniu na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. Truskawki sprzedawane w 2 kg łubiankach kosztują 10 -18 zł.

Na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa S.A. z kolei ceny nieco wzrosły. Producenci i handlowcy sprzedają truskawki po cenach 10-15 zł za łubiankę. W porównaniu do ubiegłego tygodnia ceny wzrosły około 3 zł.

W Kaliszu na Giełdzie Kaliskiej truskawki kosztują podobnie jak w ubiegłym tygodniu – 6 zł za kilogram. 

W Krakowie na Placu Targowym Rybitwy truskawki sprzedawane są w cenie 5-7 zł/kg (nastąpił spadek cen o 2 zł).

Niższe ceny truskawek są również w Sandomierzu. Za truskawki obecnie trzeba zapłacić 4-6 zł za kilogram. W zeszłym tygodniu stawki dochodziły do 7 zł.

Na Lubelskim rynku hurtowym Elizówka, producenci i handlowcy sprzedają truskawki w cenie 5-6 zł/kg. W stosunku do ubiegłego tygodnia ceny pozostają na zbliżonym poziomie.

Podobna sytuacja jest w Białymstoku - Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe – Białystok. Ceny truskawek oscylują w granicach 6-8 zł/kg.

Na Rolno- spożywczym rynku hurtowym we Wrocławiu za kobiałkę truskawek trzeba zapłacić 7-12 zł. W ubiegłym tygodniu truskawki kosztowały 9-10 zł.

Spadek cen nastąpił w Podkarpackim Centrum Hurtowym Agrohurt S. A. w Rzeszowie. Truskawki kosztują 6-7 zł za kilogram (w ubiegłym tygodniu stawki dochodziły do 12 zł/kg).

W Bydgoszczy na targowisku hurtowym Mewat truskawki kosztują obecnie 5-6 zł/kg. W porównaniu do zeszłego tygodnia ceny truskawek spadły o około 2 zł.

 

Analiza powstała na podstawie oficjalnych cen truskawek podanych przez wybrane rynki hurtowe w dniach 21 – 24 czerwca.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI