Trudna sytuacja na rynku jabłek w Mołdawii

Autor: freshplaza.com za east-fruit.com 19 lutego 2022 10:23

Trudna sytuacja na rynku jabłek w Mołdawii Konkurencja w rosyjskiej sieci detalicznej jest dość duża. / fot. shutterstock

Na rynku mołdawskim ceny hurtowe najtańszych odmian jabłek Idared, Renet Simirenko i kilku innych wzrosły w pierwszej połowie lutego o 8 do 10% (w porównaniu ze styczniem). Ceny jabłek droższych odmian prawie nie zmieniły się od miesiąca.

Obecnie różnica w cenie jabłek Gala, Golden Delicious, Granny Smith średniej jakości wynosi nie więcej niż 1-2 MDL/kg ( 0,05-0,1 USD/kg).

Stagnacja na rynku jabłek w Mołdawii 

Powodem tego jest to, że producenci rolni i firmy handlowe wysyłają większość mołdawskich jabłek odmian premium i wysokiej jakości bezpośrednio do sieci supermarketów w Rosji lub do handlowców zaopatrujących te sieci. Jabłka są dostarczane w ramach kontraktów długoterminowych, a ceny zakupu są stosunkowo stabilne. Rzadko zmieniają się z tygodnia na tydzień. 

Jednocześnie konkurencja w rosyjskiej sieci detalicznej jest dość duża. Jabłka mołdawskie konkurują zimą z jabłkami z Turcji i rosyjskimi jabłkami drogich odmian w rosyjskich supermarketach. Dostępność alternatyw nie pozwala dostawcom mołdawskim na podnoszenie cen. Ich zdaniem „trzeba zadowolić się niewielką ilością, aby utrzymać stosunkowo wysokie wolumeny eksportu”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI