Trudna sytuacja na rynku jabłek w Mołdawiifreshplaza.com za east-fruit.com - 18 lutego 2022 22:59


Na rynku mołdawskim ceny hurtowe najtańszych odmian jabłek Idared, Renet Simirenko i kilku innych wzrosły w pierwszej połowie lutego o 8 do 10% (w porównaniu ze styczniem). Ceny jabłek droższych odmian prawie nie zmieniły się od miesiąca.

Obecnie różnica w cenie jabłek Gala, Golden Delicious, Granny Smith średniej jakości wynosi nie więcej niż 1-2 MDL/kg ( 0,05-0,1 USD/kg).

Stagnacja na rynku jabłek w Mołdawii 

Powodem tego jest to, że producenci rolni i firmy handlowe wysyłają większość mołdawskich jabłek odmian premium i wysokiej jakości bezpośrednio do sieci supermarketów w Rosji lub do handlowców zaopatrujących te sieci. Jabłka są dostarczane w ramach kontraktów długoterminowych, a ceny zakupu są stosunkowo stabilne. Rzadko zmieniają się z tygodnia na tydzień. 

Jednocześnie konkurencja w rosyjskiej sieci detalicznej jest dość duża. Jabłka mołdawskie konkurują zimą z jabłkami z Turcji i rosyjskimi jabłkami drogich odmian w rosyjskich supermarketach. Dostępność alternatyw nie pozwala dostawcom mołdawskim na podnoszenie cen. Ich zdaniem „trzeba zadowolić się niewielką ilością, aby utrzymać stosunkowo wysokie wolumeny eksportu”.