×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sytuacja na rynku jabłek poprawi się? Ceny za pewne odmiany wzrosły

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 20 marca 2023 10:06

Sytuacja na rynku jabłek poprawi się? Ceny za pewne odmiany wzrosły Na rynku jabłek deserowych sytuacja cenowa uległa nieznacznej poprawie. / fot. shutterstock

Na rynku jabłek deserowych sytuacja cenowa uległa nieznacznej poprawie. Zgodnie z danymi Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW, średnie ceny skupu jabłek deserowych wzrosły w ciągu miesiąca o 13%. Co istotne, wzrost stawek dotyczy podstawowych odmian jabłek, których w oferencie sadowników jest najwięcej.

Ceny jabłek 2023 - jakie odmiany są najdroższe?

Ceny za jabłka w kalibrze (+70) odmian Idared, grupy Jonagold, Champion, czy Ligol, wynoszą od minimum 1,00 zł/kg do 1,50 zł/kg. Najwyższe ceny sprzedaży osiągnęła w ostnicach dniach odmian Ligol (1,26 zł/kg), której coraz mniej jest na rynku. Nieco tańsze były owoce odmian Champion czy Jonagored (1,18 zł/kg). Średnie ceny zakupu jabłek odmiany Idared wyniosły 1,05 zł/kg.

Handlowcy coraz częściej poszukują jabłek tej odmiany, gdyż znaczne ilości owoców trafiły jesienią i zimą do przetwórstwa, ze względu na przeciętną jakość, potrzebę pieniędzy i słabe perspektywy sprzedaży na rynku deserowym. W najbliższym czasie możliwe są dalsze korekty cenników w górę, ze względu na perspektywy sprzedaży jabłek do Białorusi. Od kwietnia zniesione ma być embargo na sprzedaż do tego kraju. Dodatkowo Idared eksportowany jest np. do Rumunii. W wielu podmiotach skupowych ceny Idareda już zrównały się z innymi odmianami.

Ceny Goldena i Gali - ile płacą podmioty handlujące? 

Większe obroty obserwuje się również jabłkami odmiany Golden Delicious przeznaczanymi na eksport. Ceny za tą odmianę w kalibzre (70+) wynoszą od 1,20 do 1,60 zł/kg w zależności od jakości. Ilość jabłek odmiany Gala w handlu spada, a stawki sprzedaży przekraczają 2,00 zł/kg. Nadal Gala wypływa na daleki rynki tj. Indie, Malezje oraz oczywiście kraje Arabskie. Z eksportem do Egiptu, który w ostatnich sezonach był bardzo ważny, jest gorzej. Co prawda wysyłki zwiększyły się w stosunku do jesieni i pierwszej części zimy, ale nadal nie są to ilości tak duże jak w poprzednim sezonie. Eksportuje się też jabłka do krajów Europy zachodniej (Niemcy, Francja itd.), co nie zawsze budzi entuzjazm tamtejszych producentów.

 Rynek jabłek 2023 - ceny jabłek wzrosną? 

Sadownicy monitorują rynek i część z nich decyduje się zwlekać ze sprzedażą w nadziei na dalsze wzrosty cen, co jest bardzo prawdopodobne. Pojawiające się większe możliwości eksportu jabłek, mogą przełożyć się na wzrost oferowanych cen. Szczególnie, że stawki za inne owoce importowane, oraz warzywa są relatywnie wysokie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI