Spadły ceny jabłek. Sadownicy oddają owoce "w komis"

Autor: www.sadyogrody.pl 03 października 2022 14:07

Spadły ceny jabłek. Sadownicy oddają owoce "w komis" Ceny jabłek lecą w dół. Sadownicy muszą prosić się o zakup/ fot.shutterstock.com

Ceny jabłek nie poprawiają się, wręcz przeciwnie. Oferty cenowe za jabłko deserowe są coraz niższe.

Markety kupują mało i po najniższych cenach

Ceny jabłek na sortowanie nie ulegają poprawie. Na czerwone jabłko popularnych odmian nie ma obecnie popytu. Bardzo mały procent stanowi aktualnie zakup przez markety. Jeśli już pojawia się oferta zakupu jabłka ze strony marketu, to proponowane ceny są maksymalnie wyżyłowane i absolutnie nie idą w parze z cenami za jakie są te owoce sprzedawane na sklepowej półce. 

Choć mamy sezon na polskie jabłka to ssania na nie niema. Wielu sadowników prosi się o zakup jabłka. Zaczynają się historie w stylu wstawiania jabłek w tak zwany "komis", gdzie sadownik zgadza się na oddanie jabłka do sortowania w ciemno- nie znając ceny swojego towaru i daty sprzedaży. Termin płatności jest maksymalnie wydłużany, oczywiście na niekorzyść sadownika. Niestety sadownicy godzą się na te warunki ze względu min. na słabą sytuację finansową czy zalegające kredyty.

Ceny jabłek na sortowanie bardzo niskie

W połowie wrześni oferty za Galę paskowaną na sortowanie wynosiły ok. 1,30 zł/kg za kaliber 7+. A w minionym tygodniu ceny jabłek plasowały się na poziomie 1,20zł/kg. Już słychać głosy, że ceny Gali będą jeszcze niższe. 

Czerwone jabłko popularnych odmian w ubiegłym tygodniu kupowane było po 80 groszy, teraz ceny mają wynosić 60-70 gr/kg i na tym poziomie spadki się nie zatrzymają. Podaż jabłka na rynku jest duża, a rynki zbytu bardzo nam się ograniczyły.

W rozmowie z osobą zajmująca się zakupem jabłka w jednej z wareckich grup producenckich dowiadujemy się, że eksport nie jest na takim poziomie jak w ubiegłym roku. Sporo polskich jabłek wysyłanych jest teraz w takie regiony jak Bangladesz czy Emiraty Arabskie ale jest to głównie Gala. 

Natomiast ciekawym aspektem i pokazującym, jak źle się dzieje na rynku jabłek jest to, że coraz więcej grup czy firm handlowych zaczyna rozszerzać swoją działalność o sprzedaż warzyw. Wchodząc w handel warzywem są wstanie w pewnej części pokryć luki sprzedażowe wynikające z braku sprzedaży jabłek. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI