Spadają ceny hurtowe jabłek w Mołdawii

Autor: Związek Sadowników RP za EastFruit 14 marca 2022 13:18

Spadają ceny hurtowe jabłek w Mołdawii Trwa spadek cen hurtowych jabłek w Mołdawii. Pod koniec drugiego tygodnia marca jabłka prawie wszystkich odmian spadły średnio o 1 lei/kg / fot. shutterstock

Trwa spadek cen hurtowych jabłek w Mołdawii. Pod koniec drugiego tygodnia marca jabłka prawie wszystkich odmian spadły średnio o 1 lei/kg, poziom średnich cen waha się w granicach 4-7 lei/kg (0,21-0,38 USD/kg).

Według obliczeń specjalistów organizacji rolniczych obecny poziom cen hurtowych spadł poniżej kosztów produkcji, które w zależności od poziomu efektywności agrotechnicznej producentów, asortymentu i jakości produktów, warunków i trwałości, rodzaju opakowanie, waha się od 5-8 lei / kg (0,27-0,43 USD/kg).

Sprzedaż jabłek w Mołdawii 

Operatorzy rynku twierdzą, że sprzedaż hurtowa jabłek jest „prawie zerowa”. Niewielkie ilości towarów są kupowane wyłącznie przez lokalnych sprzedawców detalicznych, głównie bezpośrednio od ogrodniczych przedsiębiorstw rolnych. Obecnie nie ma praktycznie żadnych operacji handlowych między sadownikami a handlowcami eksportowymi. Obie strony obecnie uważają, że ich głównym zadaniem jest „poszukiwanie możliwości sprzedaży świeżego jabłka po wyższej cenie niż oferują fabryki koncentratów dla surowców przemysłowych”.

Ceny jabłek przemysłowych dalej rosną. Brakuje surowca?

Kilka lokalnych firm handlowych odważyło się wysłać jabłka z utworzonych wcześniej rezerw towarowych na rynek rosyjski - tranzytem przez siedem krajów UE. Ładunek nie został jeszcze dostarczony kupującemu i nie ma jeszcze żadnych rozliczeń w jakiejkolwiek formie. Kilku innych handlowców wysłało próbne partie jabłek do nabywców hurtowych w Rumunii po „cenie niższej niż w przypadku polskich jabłek ”. I na razie nie jest też jasne, czy będzie na nie popyt ze strony użytkowników końcowych w sąsiednim kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI