"W zeszłym tygodniu Sejm przyjął ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, zniesienie podatku od energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, a także podatku od sprzedaży detalicznej paliw. Uchwalona została także ustawa o dodatku osłonowym dla gospodarstw domowych o niższych zarobkach. Teraz zajmie się nimi Senat" - przypomniał w poniedziałek "DGP".

Tarcza antyinflacyjna nie rozwiąże problemu wzrostu cen? 

W sondażu dla dziennika i dla radia RMF FM, United Surveys zapytało Polaków, czy tarcza antyinflacyjna rozwiąże problem wzrostu cen i coraz wyższych rachunków. "Tylko 20 proc. badanych uważa, że tak. Przeciwnego zdania jest aż 70 proc., a niemal co dziesiąty nie ma zdania" - czytamy w gazecie.

"Inaczej te proporcje się układają, gdy spojrzymy na elektoraty. W skuteczność rozwiązań z tarczy wierzy 44 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Przeciwnego zdania jest 34 proc., a aż 22 proc. nie wie, co o tym sądzić. Wśród wyborców opozycji sceptycyzm wyraża z kolei 88 proc., podobnie jest w grupie niezdecydowanych" - dodaje dziennik.

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl został wykonany w dniach 3-4 grudnia na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).