Śliwki 2022: Jakie ceny na rynkach hurtowych?

Autor: SadyOgrody.pl 04 października 2022 15:20

Śliwki 2022: Jakie ceny na rynkach hurtowych? Wciąż trwa sezon śliwkowy, jednak ich dostępność jest nieco mniejsza niż kilka tygodni temu. / fot. materiały własne

Wciąż trwa sezon śliwkowy. Ich ceny od początku sezonu są rozczarowaniem dla producentów. Jak obecnie kształtują się stawki na rynkach hurtowych?

Tegoroczny sezon śliwkowy jest wyjątkowo kiepski dla producentów tych owoców. Ceny od początku sezonu były bardzo niskie, a handel nie przebiegał po pomyśli plantatorów. Na rynku dostępne były duże ilości śliwek importowanych. 

Ceny śliwek na rynkach hurtowych 2022

Obecnie w handlu wciąż są dostępne śliwki różnych odmian. Jak mówi Maciej Kmera, ekspert rynku hurtowego Bronisze, zmniejsza się podaż śliwki 'węgierki'. - Zaczyna jej brakować i kosztuje nawet 3-3,5 zł/kg. Ceny śliwek wielkoowocowych są stabilne i kosztują od 1,5 d0 2 zł/kg. Śliwek wielkoowocowych jest dużo i nie ma problemy z ich dostępnością - przyznaje. 

Na Giełdzie Kaliskiej dostępne są śliwki odmian 'prezydent' i 'węgierka'. Ceny wynoszą 2 i 3 zł/kg. Na rynku hurtowym 'Elizówka' za 'prezydenta' trzeba zapłacić 1,5-2 zł/kg. 'Węgierka' jest nieco droższa - 2-2,5 zł/kg, śliwka 'tophit' sprzedawana jest za 1,8-2 zł/kg. 

Na Łódzkim rynku hurtowym 'Zjazdowa' ceny śliwek większości odmian ('haganta', 'mieszaniec', 'prezydent', 'tophit') kosztują 1-2 zł/kg. Nieco droższa jest 'węgierka' - 1-2,5 zł/kg. 

Analiza powstała na podstawie oficjalnych cen podanych przez wybrane rynki hurtowe w dniu 4 października 2022. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI