×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Słabe wyniki eksportu jabłek w 2022 roku

Autor: www.sadyogrody.pl 25 stycznia 2023 08:50

Słabe wyniki eksportu jabłek w 2022 roku Słabe wyniki eksportu jabłek w 2022 roku/ fot.shutterstock.com

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wstępnie podsumowało eksport jabłek w 2022 r. W raporcie od stycznia do listopada roku ubiegłego dane pokazują prawie 20 procentowy spadek eksportu w stosunku rok do roku.

Jak podaje MRiRW w raporcie Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej w okresie I-XI 2022 r. w porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił spadek wartości eksportu jabłek o 19% do poziomu 267 mln EUR (w I-XI 2021 r. – 329 mln EUR).

Ilościowo sprzedaż za granicę była mniejsza o blisko 23% i wyniosła 666 tys. ton (860 tys. ton w analogicznym okresie 2021 roku).

Rynek egipski zamknięty na polskie jabłka

Dla polskich jabłek znaczącym rynkiem eksportowym był Egipt. Był, bo jak wiemy ograniczenia w wymianie walut jakie zostały wprowadzone przez egipski bank skutecznie zablokowały możliwość wysyłek jabłek na tamten region. Tym samym znaczna cześć polskiego eksportu jabłek po prostu stanęła. 

- W 2021 roku do Egiptu wysłaliśmy 160, 4 tys. ton jabłek natomiast w roku 2022 wartość eksportu polskich jabłek do Egiptu wyniosła 104 tys. ton - wskazuje Związek Sadowników.

Białoruś także nie jest już rynkiem dostępnym dla polskich jabłek, natomiast te rynki które pozostają dostępne nie oddają w żadnym stopniu możliwości eksportowych jakie dawały nam zarówno Białoruś jak i Egipt.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI