Skandalicznie niskie ceny papryki. Producenci walczą o przetrwanie

Autor: Krystyna Zagórska 01 sierpnia 2022 08:51

Skandalicznie niskie ceny papryki. Producenci walczą o przetrwanie Sieci powodują, że produkcja papryki staje się nieopłacalna/ fot. shutterstock

W Sejmie odbyła się konferencja na temat dramatycznej sytuacji  producentów papryki z Południa Mazowsza. Cała branża mocno odczuwa ogromny wzrost kosztów produkcji i walczy o przetrwanie, a tymczasem niektóre sieci wychodzą z promocją papryki po skandalicznie niskich cenach na starcie sezonu.

Na temat dramatycznej sytuacji producentów papryki pisaliśmy w artykułach:

Sezon na polską paprykę dopiero rusza, a ceny już są zaniżone!

Pikieta pod Aldi w Radomiu: Stop niszczeniu polskiej produkcji papryki (zdjęcia)

Ceny papryki są za niskie! 5zł dla producenta w szczycie sezonu to minimum

Producenci papryki walczą o przetrwanie

- W dramatycznej sytuacji znaleźli się rolnicy, producenci żywności z naszego południowego Mazowsza, zagłębia papryki, ponieważ ceny w niektórych sieciach są niższe niż koszty produkcji, jest to bardzo nieopłacalne. Z punktu widzenia ekonomicznego gospodarstwa rodzinne związane z uprawą papryki będą musiały w ostateczności zostać zlikwidowane - mówił Rafał Foryś,  prezes „Rolnik Handluje”.

- Od ponad roku producenci warzyw ciepłolubnych zmagają się z ogromnym wzrostem kosztów produkcji. Wzrost cen nawozów posypowych wynosi od 200 do 400 proc., również ceny środków ochrony roślin i inne niezbędne przy produkcji środki wzrosły o 50 do 100 proc. Warzywa ciepłolubne potrzebują doświetlenia i ogrzewania. W przypadku węgla znowu mamy drastyczne wzrosty cen tego surowca. Obecnie cała produkcja stoi pod wielkim znakiem zapytania - mówił Mateusz Pytkowski, producent warzyw ciepłolubnych z Południa Mazowsza.

- 2 dni temu protestowaliśmy pod marketem Aldi w Radomiu. Byliśmy w tej sieci i obejrzeliśmy towar wystawiony do rzekomej promocji. To nawet nie była 2 klasa jakości. Papryka była poza wszelkim wyborem, z wadami i uszkodzeniami - mówił  Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

- Od kilkudziesięciu lat region Południa Mazowsza -powiaty przysuski, radomski i białobrzeski) rozwijały się w produkcji papryki. Natomiast sieci powodują, że staje się ta produkcja nieopłacalna. Jeżeli potrwa to dłużej, producenci już w przyszłym roku nie przystąpią do produkcji. Polacy nie będą mogli konsumować polskiej, zdrowej żywności, ale produkty pochodzące z importu, dużo droższe, niewiadomej jakości - mówił.

Papryka w promocji sieci poza wszelkim wyborem, z wadami i uszkodzeniami/ fot. PM

Niektóre sieci wychodzą z promocją papryki po skandalicznie niskich cenach

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI