Sieci handlowe i przetwórnie prowadzą grę z sadownikami

Autor: money.pl 04 września 2021 09:42

Sieci handlowe i przetwórnie prowadzą grę z sadownikami Ceny jabłek zarówno przemysłowych, jak i deserowych są poniżej cen produkcji. Sadownicy obawiają się spadków cen owoców do przetwórstwa / fot. unsplash.com

Kilogram jabłek deserowych w skupie kosztuje 70 groszy, tych przemysłowych – 30 groszy. To poniżej cen produkcji. Sadownicy są załamani - informuje money.pl.

W hurcie kilogram jabłek deserowych skupowany jest aktualnie po 70-80 gr za kg. Te przemysłowe – zwykle wcale nie gorsze, ale niewymiarowe, lub gorzej wybarwione, trafiają do przetwórni i kosztują ok. 30 gr/kg. W obu przypadkach cena jest poniżej kosztów produkcji.

Ceny jabłek deserowych i przemysłowych

Jak mówi Hanna Sobczyńska ze Spółdzielni Ogrodowej w Grójcu w rozmowie z money.pl, sieci handlowe i przetwórnie prowadzą z nimi grę. Wiedzą, że droga na Wschód dla sadowników została definitywnie zamknięta. Wiele firm przez to upadało. Został rynek krajowy. Zaniżają więc ceny, sprawdzając, do jakiej granicy mogą się posunąć.

Jak dodaje, sadownicy w całym kraju postanowili wstrzymać dostawy jabłek przemysłowych do skupu. Jednak nie wszyscy wytrzymują strajkowe napięcie. Niektórzy już "pękają", bojąc się, że cena skupu spadnie do 8 gr za kg – a raz tak było - i wówczas będą musieli sprzedać zbiory za bezcen lub przechować je w chłodniach, co wygeneruje, przy obecnych cenach energii, olbrzymie koszty.

Więcej na money.pl. 

Zobacz oferty sprzedaży jabłek na Giełda Rolna! 

Eksperci: Ceny jabłek przemysłowych powinny wzrosnąć

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI