
Krajowy rynek jabłek jest stabilny. Można powiedzieć, że przy poziomie ‘dna’. Ceny nie pokrywają wszystkich kosztów produkcji. W kraju zostanie sprzedanych na rynek deserowy nie więcej jak 600 tys. ton jabłek.
Większość jabłek zostanie sprzedanych za pośrednictwem sieci handlowych. Wśród detalistów dwie sieci dyskontowe mają największy udział w rynku, czyli sprzedają najwięcej. Sprzedają najwięcej, więc kupują najwięcej, płacąc jednocześnie najmniej. I to jest przyczyna ich sukcesu tj. oferowanie tanich owoców (i nie tylko) we względnie dobrej jakości. Pomińmy temat jabłek jakości przemysłowej sprzedawanych w jesiennych promocjach ze skrzyniopalet.
Zobacz: Aktualne ceny jabłek deserowych. Ile płacą sortownie?
Sieci sprzedając relatywnie tanio, narzucają dostawcą niskie ceny, a Ci sadownikom, bo są na dole drabiny. Dostawcami sieci handlowych są prywatne firmy i oczywiście organizacje producentów owoców i warzyw – tak lubiane przez sadowników, ale to odrębny temat. W każdym razie na rynku jabłek deserowych stawki w Polsce w dużej mierze zależą od cen oferowanych przez sieci handlowe. Negocjacje dostawców z sieciami handlowymi to praktycznie fikcja, bo nie przynoszą większych rezultatów. Sieci detaliczne rozpoznają rynek tj. wielkość zbiorów i sytuacje na rynku i oferują adekwatne tj. jak najniższe stawki.
Brak możliwości negocjacji wynika z tego, że wielu jest dostawców jabłek. Jeśli któryś chce negocjować ceny w górę, to szybko jego miejsce może zająć kolejny dostawca. Firmy i organizacje producentów są zbyt małe, aby mieć wystarczającą siłę negocjacyjną. Sieci kreują wizerunek dbających o sadowników, bo nawet kupują od lokalnych dostawców bez pośredników. To podoba się konsumentom. To zagranie sieci bardzo dobrze zrobiło lokalnym dostawcą, pojedynczym, ale bardzo źle dla sektora, bo sprawiło, że dostawców jest jeszcze więcej, więc paradoksalnie siła sieci detalicznych jeszcze wzrosła. Dostawcom wzrosły za to koszty logistyczne i transportu, bo często ilości są małe, a platformy logistyczne nie zawsze są blisko.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
CHF
4,69 -0,26%
GBP
5,31 -0,13%
USD
4,29 -0,25%
ON
6,75 -6 gr
LPG
3,11 -1 gr