Sezonowy wzrost cen warzyw krajowych, chociaż w ujęciu rocznym nadal taniej

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 08 marca 2017 09:59

Sezonowy wzrost cen warzyw krajowych, chociaż w ujęciu rocznym nadal taniej fot. pixabay.com

- W lutym br. ceny większości warzyw krajowych były niższe w ujęciu rocznym, jednak w porównaniu ze styczniem mogliśmy obserwować ich wzrost. Za kilogram kapusty białej w skupie średnio w kraju płacono 0,37 PLN, czyli o 20% więcej niż w poprzednim miesiącu, ale nadal o ponad połowę (65%) mniej niż przed rokiem.  Był to jednak najwyższy, obserwowany w bieżącym sezonie wzrost cen skupu kapusty białej w ujęciu miesięcznym - mówi Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Magdalena Kowalewska przyznaje, że po zaskakującym wzroście cen skupu cebuli w styczniu, (o 32% m/m) w lutym br. dynamika ta wyraźnie wyhamowała. Średnia cena cebuli (liczona jako średnia arytmetyczna notowań tygodniowych) w lutym br. wyniosła 0,52 PLN/kg i była o 2% wyższa w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz o 49% niższa niż przed rokiem.

Z kolei kilogram marchwi skupowano średnio po 0,62 PLN/kg i taki poziom cen był o 14% wyższy w porównaniu z poprzednim miesiącem, jednak o 51% niższy w relacji do odpowiedniego miesiąca 2015 r.

W omawianym okresie średnia cena skupu ziemniaków wyniosła 0,45 PLN/kg i była o 17% wyższa w stosunku do stycznia br., jednak o 20% niższa w relacji rocznej. Warto jednak zaznaczyć, że spadek ten był o połowę mniejszy w porównaniu ze średnimi spadkami w czwartym kwartale 2016 r.

Przeciętne ceny pieczarek w lutym br. wzrosły o 13% (r/r) i wyniosły 5,14 PLN/kg, jednak w porównaniu ze styczniem br. ceny te były o 5% niższe.

- Na cenach większości warzyw krajowych, w szczególności warzyw korzeniowych i kapustnych w  bieżącym sezonie istotnie ciąży wysoka ich podaż na krajowym rynku, wynikająca m.in. z  rekordowych zbiorów. Pomimo sezonowych wzrostów cen, nadal są one znacznie niższe niż w 2015 r. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację rynkową wydaje się, że te tendencje mogą utrzymać się również w najbliższych tygodniach - komentuje Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI