Serbskie jabłka nie mają dostępu do Rosji. Są problemy z płatnościami

Autor: Fruitnet.com 02 marca 2022 09:50

Serbskie jabłka nie mają dostępu do Rosji. Są problemy z płatnościami Serbskie jabłka nie mają dostępu do Rosji. Są problemy z płatnościami/ fot. shutterstock.com

Ciężarówki z serbskimi jabłkami nie mogą przedostać się do Rosji. W wyniku zakłóceń płatności powodowanych wojną na Ukrainie zmniejszyła się zdolność rosyjskiego rynku do zakupów.

Na ten moment problem jest poważny zarówno dla eksportujących jabłka Serbów, a także dla importerów i nabywców w Rosji.

„W ciągu pierwszych pięciu dni [konfliktu} wstrzymaliśmy eksport jabłek do Rosji” – ujawnia Gojko Zagorac, prezes stowarzyszenia handlowego Serbia Does Apples. „Wszystkie agencje, które ubezpieczają nam faktury dla naszych rosyjskich partnerów, przestały to robić, więc jest to bardzo problematyczne”.

Impas był szokiem dla serbskich eksporterów, choć byli oni już w pełni świadomi swojej zależności od rosyjskiego rynku. - Nie wiedzieliśmy, że [wojna] się rozpocznie, a wiele ciężarówek było już w tranzycie do Rosji w zeszły czwartek, kiedy się zaczęła. - przyznaje Zagorac.

Serbia pozostaje w ogromnym stopniu uzależniona od Federacji Rosyjskiej w zakresie eksportu jabłek. Według ITC w 2020 r. ponad 75 procent z transakcji eksportowej jabłek o masie 173 000 ton trafiło na ten jeden rynek, handel o wartości ponad 105 mln USD.

Problemy z płatnościami

Po wprowadzeniu sankcji gospodarczych zmniejszyła się  zdolność rosyjskiego rynku do zakupów. „Mamy pewne problemy z płatnościami ze strony rosyjskiej z powodu Swifta i kilku innych rzeczy”, kontynuuje Zagorac.

„Tak więc w tej chwili nie eksportujemy – z Serbii na ogół odwołaliśmy ciężarówki do Rosji i spodziewamy się wiadomości z ich strony. Wszyscy mamy nadzieję, że problemy z Ukrainą i ta wojna skończą się jak najszybciej. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI