Serbia: Pandemia pozytywnie wpłynęła na eksport owoców i warzywwww.freshplaza.com - 03 listopada 2020 10:48


Pomimo pandemii w I półroczu br. serbski eksport rolny odnotował wzrost o 10,3% w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. Dane Urzędu Statystycznego Serbii wskazują na wzrost eksportu owoców ziarnkowych i pestkowych o 19,8% - informuje Freshplaza.

W sierpniu 2020 roku mrożone maliny były piątym najczęściej eksportowanym produktem z Serbii. W tym samym miesiącu wartość eksportu wyniosła 22,2 mln EUR. Serbskie firmy, których podstawową działalnością jest sprzedaż świeżych owoców i warzyw, zgadzają się, że Covid-19 pozytywnie wpłynął na wzrost spożycia świeżych owoców i warzyw.

Jak podaje Freshplaza, głównymi rynkami eksportowymi dla tych świeżych produktów są Federacja Rosyjska, Republika Czeska; Polska; Chorwacja i Włochy.

Kryzys zdrowotny okazał się inspiracją do alternatywnego myślenia i zaowocował także modernizacją krajowej sprzedaży w sektorze owocowo-warzywnym. Producenci owoców i warzyw, z pomocą urzędników państwowych i całego społeczeństwa, przekierowali swoją sprzedaż i rozwinęli handel internetowy.