Sadownicy odczują wyższe opłaty za tranzyt przez Kanał Sueski ?

Autor: PAP/www.sadyogrody.pl 04 stycznia 2022 08:51

Sadownicy odczują wyższe opłaty za tranzyt przez Kanał Sueski ? fot.pixabay.com

Na luty zaplanowano wzrost opłat tranzytowych za przepływ przez znajdujący się w Egipcie Kanał Sueski. Czy odbije się to na branży sadowniczej ?

Poprzez zaplanowany na luty wzrost opłat tranzytowych za przepływ przez znajdujący się w Egipcie Kanał Sueski wpływy do skarbu państwa wzrosną rocznie o 400 mln dol. - poinformował w poniedziałek Osama Mounir Rabie, prezes państwowej instytucji zajmującej się zarządzaniem kanałem.

W rozmowie z telewizją Arabiya prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) przypomniał o ogłoszonej w październiku 2021 roku 6-procentowej podwyżce opłat za przepływ przez jedną z najważniejszych dróg morskich świata. "Podwyżka wejdzie w życie w lutym 2022 roku. Wyłączone z niej będą statki wycieczkowe i te przewożące skroplony gaz ziemny" - mówił w październiku Rabie.

Kanał Sueski a branża sadownicza

Mogłoby się wydawać, że jest to problem niedotyczący branży sadowniczej, jednak w praktyce może to wyglądać inaczej. 

Kanał Sueski jest jedną z najważniejszych dróg morskich na świecie. Kanałem tym eksportujemy między innymi nasze jabłka do Indii. Wzrost opłat tranzytowych zaplanowany przez Egipt może wpłynąć na kolejne podwyżki i tak już wysokich kosztów transportu morskiego. Co za tym idzie, wysyłka naszych jabłek w kontenerach okaże się jeszcze droższa.

Planowana podwyżka opłat tranzytowych przy utrzymujących się niskich cenach jabłek może negatywnie wpływać na branżę sadowniczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI