×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sadownicy i kupcy narzekają. Co dzieje się na rynku jabłek i gruszek?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 10 stycznia 2023 18:35

Sadownicy i kupcy narzekają. Co dzieje się na rynku jabłek i gruszek? Na rynku jabłek i gruszek zauważalna jest stagnacja. / fot. sadyogrody.pl

Na rynku jabłek i gruszek zauważalna jest stagnacja. O cenach i sytuacji w handlu jabłkami i gruszkami opowiedział nam Maciej Kmera, eksprt rynku hurtowego Bronisze.

Jabłka 2023 - jaka sytuacja na rynku hurtowym Bronisze?

Na rynku jabłek i gruszek zauważalna jest stagnacja. - Jabłka sprzedawane na rynku hurtowym w Broniszach są bardzo zróżnicowanej jakości. Pochodzą z piwnic, zwykłych chłodni i już pojawiają się z komór z kontrolowaną atmosfera. Sadownicy i kupcy narzekają, że jabłka kiepsko się przechowują. Wielu sadowników oszczędzało na nawozach, środkach ochrony roślin a i zbiór nie zawsze był przeprowadzony w terminie. Niestety widać to teraz w jakości owoców - mówi Maciej Kmera. 

Rozmówca dodaje, że ceny - tak samo jak i jakość owoców - są mocno zróżnicowane. Można kupić jabłka za 0,80-1 zł/kg ale również za 2 zł/kg - wszystko zależy od tego w jakim stanie są owoce. Najwyższe ceny dotyczącą owoców z kontrolowanej atmosfery. 

- Wśród wszystkich odmian - jeśli chodzi o cenę - wyróżnia się Cortland. Można go sprzedać po 3 zł za extra klasę. Trochę droższa jest Gala, Golden i Empire. Jednak w każdej odmianie zauważalne są duże rozpiętości cenowe w zależności od jakości i wielkości jabłek - tłumaczy eksport rynku hurtowego Bronisze. 

Gruszki 2023 - jaki handel na Broniszach? 

- W handlu gruszkami również nie widać większych zmian. Konferencja sprzedawana jest za 3-3,5 zł/kg tak jak dotychczas. Dostępna jest również w handlu belgijska konferencja - kosztuje 75 zł za 12 kg - dodaje. 

Trzeba również wspomnieć, że styczeń handlowo jest bardzo słaby - zwłaszcza ten okres dwóch tygodni po Nowym Roku. Sadownicy przyjeżdżają głównie na dwa dni w tygodniu - na niedzielę i czwartek. Poza tymi dniami, niewiele się dzieje na Broniszach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI