Rynek ziemniaków: Niższe zbiory i rekordowo wysokie cenyAgrobiznes w TVP - 21 listopada 2019 14:00


Wyższy areał, niższe zbiory i ceny jak na tą porę roku rekordowo wysokie. Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na rynku ziemniaków – podaje Agrobiznes w TVP.

Choć w porównaniu z ubiegłym rokiem areał upraw wzrósł o kilka procent do 310 tys. hektarów to zbiory będą średnio o 11 proc. niższe i wyniosą nieco ponad 6,5 mln ton. A to za sprawą zdecydowanie niższych plonów – podsumowuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W sprzedaży przeważają drobne bulwy. Rolnicy, którzy mają ziemniaki bardzo dobrej jakości żądają za nie bardzo dobrych cen. Takich stawek dawno nie było. Dziś kilogram na rynkach hurtowych jest wyceniany nawet na 2 zł, a stawki minimalne przekraczają 1 zł. Ale na rynku już rośnie presja na spadki.

Przy drogiej krajowej ofercie coraz bardziej opłacalny jest import. Holenderskie, Belgijskie, Angielskie, Francuskie – w ofertach handlowych pojawia się coraz więcej sprowadzanych ziemniaków. A do tego część plantatorów ze względu na nie najlepszą jakość bulw i kłopoty z przechowywaniem będzie starała się sprzedać towar jak najszybciej, co też będzie sprzyjało przecenom.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP.