Rynek pomidorów: Brakuje możliwości istotnego wzrostu eksportu

Autor: Agro Navigator / sadyogrody.pl 21 grudnia 2017 10:44

Rynek pomidorów: Brakuje możliwości istotnego wzrostu eksportu fot. pixabay.com

Po wprowadzeniu przez Rosję embargo na polskie owoce i warzywa w połowie 2014 r. polski eksport pomidorów systematycznie zmniejsza się. Wg Eurostat w pierwszych trzech kwartałach 2017 był o 15,6% niższy r/r (67 tys. t) i jednocześnie najniższy od 2013 r. - wynika z publikacja analityków Banku BP "AgroNavigator".

Spadek w ostatnich 3 latach jest głównie wynikiem znaczącego spadku sprzedaży pomidorów na Ukrainę (o 59% r/r), która jeszcze w 2013 r. była trzecim odbiorcą tych warzyw z Polski, za Rosją i Białorusią. Pogorszenie sytuacji ekonomicznej w tym kraju oraz osłabienie ukraińskiej waluty znacząco ograniczyło popyt na polskie pomidory.

Embargo ze strony Rosji spowodowało znaczny wzrost eksportu polskich pomidorów na Białoruś, który jednak nie pozwolił w całości zrekompensować utraty rynku rosyjskiego. Dodatkowo, w 2017 r. eksport tych warzyw na Białoruś obniżył się istotnie (-40% r/r w pierwszych trzech kwartałach 2017), co mogło mieć związek ze zwiększonymi kontrolami pomidorów przewożonych przez granicę rosyjską.

Spadek mógł być większy, gdyby nie wzrost eksportu pomidorów w sierpniu i wrześniu 2017 r. do UE z uwagi na susze na południu Europy u dwóch największych producentów tych warzyw w UE – Włoszech i Hiszpanii.

Długoterminowo brak możliwości istotnego wzrostu eksportu, przy znaczącej konkurencji wewnątrz UE, oraz rosnącej produkcji w Polsce zwiększa presję na spadek cen pomidorów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI